27 Eylül Dünya Turizm Günü

Birleşmiş Milletler tarafından alınan karar doğrultusunda her yıl 27 Eylül günü Dünya Turizm Günü olarak kutlanmaktadır. Bu günün kutlanması Dünya Turizm Örgütü (WTO)’nun isteği üzerine gerçekleşmiştir. Amaç dünyada turizmi geliştirmek ve canlandırmaktır.

Ülkemizdeki turizmcilerin yıllardır hayalini kurmuş olduğu turizmin on iki aya yayılması durumu günümüzde gerçekleşmiş bulunmaktadır. Türkiye artık dört mevsim turizm faaliyetlerinin aktif olarak yapılabildiği bir ülkedir. Bu Türkiye turizmi açısından çok önemli bir gelişmedir. Özellikle güney bölgelerindeki tesisler yılın her ayında kapılarını açık tutabilmektedir. Geçmiş yıllarda turizm sezonu 24 hafta iken günümüzde bu rakam 40 haftaya kadar çıkmıştır.

Turizmin ruhu, enerjisi, insanın olduğu gibi meknaların, eşyaların, işletmenin, doğanın, iklimin yani evrendeki herşeyin bir ruha yansımasıdır. Turizmde ilk izlenim çok önemlidir. İlk bir kaç dakika,sonrasında enerjiyi hissetmeye başlarsınız. Sunulan hizmet birbini tutmuyorsa karşımıza kötü bir kombinasyon çıkmaktadır.

Mekanın kalitesi, sunuş şekli, fiyatlandırması, mimarisi, sunulan olanaklar kadar turizm sektöründe çalışanların seçimi ve devamlılığı işletmelerin ruhunu yaşatacak olanlar büyük ölçüde onlardır. Turizm aracılığı ile dünyada barışın sağlanmasındada önemli roller üstlenildiği ayrıcalıklı hizmetlerin hep daha iyiye taşındığı bir yaşam sunulmaktadır.

Turizmin rengi, dili, dini ve ırkı olmadığı unutulmamalı, bütünü birleştirici bir parça olduğu daima hatırlanmalıdır.

Dünya Turizm Günümüz Kutlu Olsun.

fft2mm6942338