Akıllı Telefon ve Tabletlerde Hologram Teknolojisi: “Holho 3D”

Imagination Farm USA LLC adlı bir şirket, akıllı telefonların ve tabletlerin ekranlarını üç boyutlu yapan bir cihaz geliştirdi. Bu cihaza da hologram jeneratörü adı verildi. Holho 3D, bir objenin 3D resmini yansıtabilmek için parabolik aynalar sayesinde gerçek bir optik illüzyon sağlıyor. Bilimkurgu filmlerinde hep gördüğümüz hologramlar kadar olmasa da, hologram teknolojisinde bir adım ileri gidilerek, gözlüksüz üç boyutlu görüntü izleyebiliyoruz.

Firma, yaptığı üçgen piramit ayna şeklindeki ürün sayesinde telefondan veya tabletten gelen görüntüyü yansıtarak, piramit şekli içerisinde sanki üç boyutlu bir nesne varmış gibi görünmesini sağlamış. Bu görüntüyü sağlamak için telefonlar ve tabletler için özel bir yazılım hazırlanmış. Yazılım, görüntüyü dört farklı açıya bölüyor ve bölünmüş görüntünün hareket etmesini sağlıyor. Yazılım sayesinde işlenen yeni görüntüler dört adet aynaya yansıtılıyor. Aynalar da eğik açılarda durdukları için üzerine yansıyan görüntüyü hologram gibi gösteriyor.

Tabletler içinse iki model yapılmış. İlk model, telefon için yapılan piramit modelin büyük versiyonu. İkinci modelse Holho Zed ismindeki 10″ büyüklüğündeki tabletler için “Z” biçiminde tasarlanmış bir model. Bu modelde ise eğik bir akrilik cam plaka üzerine tablet yerleştirilerek üç boyutlu bir görüntü yapılması sağlanmış.

holho-9

Üç boyutlu görüntü oluşturmak için hazırlanan program şuan için biraz kısıtlı. Sizin istediğiniz fotoğrafları ve bazı kendi bünyesinde bulunan görselleri göstermekle kalıyor. Bir üç boyutlu video izlemek isterseniz program bunu gerçekleştiremiyor. Program görüntüyü işleyemediği için de aynalardan üç boyutlu görüntü elde edilemiyor.

Akıllı telefonlar için yapılan üçgen piramit şeklindeki ürünü 33$’a, 10″ tabletler için olan ZED modeli de 104$’a meraklısına sunulmuş durumda.

HOLHO Phone Full Pyramid videosu;HOLHO – ZED videosu;