Bilimin Yeni Keşfi: DNA Bilgisayar

DNA_information

Bilim tarihinde bir ilk daha yaşandı. Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar 53 bin 426 kelimeden oluşan bir kitabı, 11 fotoğrafı ve bir javascript programını, ikili kodlara dönüştürerek başarıyla DNA’ya depoladı.

Science dergisinde yayımlanan makalede 5.25 megabitlik içeriğin bugüne kadar yapılan en büyük kodlamadan 600 kat daha büyük olduğunu belirtildi. Böylece ilk kez bu kadar büyük miktarda veri, genetik materyal üzerine yapay olarak depolanmış oldu.

Bu boyutta bir veriyi DNA’ya kodlamanın birkaç gün sürdüğünü belirten uzmanlar, arşiv amaçlı veri saklamak için bunun uzun bir süre olduğunu ancak önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında verileri DNA’da saklamanın bugünkü dijital araçlara kıyasla çok daha düşük maliyetli ve hızlı olacağını belirttiler.

Dahası kodlanan veri bu kadar büyük olmasına rağmen, kodlar çözülürken yapılan hata oranının göz ardı edilebilecek kadar küçük olduğu ifade edildi.

DNA geleneksel dijital veri depolama sistemlerine göre birçok avantaja sahip. Kolayca kopyalanabiliyor, ideal olmayan koşullarda saklansa bile binlerce yıl sonra yeniden okunabiliyor.

1 Gram DNA üzerine 100 Milyar DVD

Bir gram DNA üzerine 455 milyar gigabyte veri kodlanabiliyor. Bu da 100 milyar DVD’deki veriden daha fazlası demek. DNA’nın bu kadar küçük alanda bu kadar büyük veriler taşıyabilmesi üç boyutlu olmasından kaynaklanıyor. Daha önce atom gibi cansız varlıklar üzerine de veri depolamaya çalışan bilim insanları, bu parçacıklar iki boyutlu olduğu için bekledikleri sonucu alamamıştı.