Blog Sitesi Ne İşe Yarar?

Globe Icon: WordPressBlog siteleri hem marka bilinirliği hem de arama motorlarında bulunurluk açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Blog siteleri özgün makalelerden oluşur. Makaleler ise özellikle Google arama motorunun en sevdiği indeksleme hedeflerindendir. Google organik arama sonuçlarında maksimum objektifliğe dikkat etmektedir.

Bir web sitenin belirli arama sonuçlarında en üst sıralarda bulunması için sayfa içi SEO optimizasyonlarının iyi yapılmış olması, Sayfa dışı SEO’sunun etkili yürütülüyor olması ve bağımsız haberlerde, referanslarda yer alması gerekmektedir. Bağımsız haberler ve referanslar, web sitesinin ve içeriğinin 2. 3. Kişiler tarafından biliniyor, paylaşılıyor ve değer veriliyor olmasıdır. Bu durumda da Google bu web sitelere değer veriyor.

Örnek olarak dünyada ‘page rank’ değeri çok yüksek olan bir web sitesinde; örneğin CNN.com’da firmanız ile ilgili bir haber ve web site linkiniz olmasına Google değer veriyor. Blog sitesi de bu konuda size kendi makaleleriniz ve haberlerinizi oluşturabilme ve yayınlayabilme fırsatı veriyor. Blog sitelerinin oluşturulduğu web yazılımları WordPress gibi sayfa içi SEO’su kuvvetli ve donanımlı yazılımlar olduğu için Blog siteleri çok hızlı ve etkili bir şekilde Google tarafından indekslenmektedir. Bu nedenle firmanızın mutlaka bir Blog sitesi olmalı, ürünleriniz ya da fikirleriniz ile ilgili özgün haberler girilmeli ve maksimum derecede güncel tutulmalıdır. Bu sayede web sitenizin ve markanızın daha fazla bulunduğunu göreceksiniz. En büyük faydası ise, yarı sosyal bir platform olması nedeniyle marka bilinirliğine ve kaliteye doğrudan katkı sağlayacak olmasıdır.