En Özgür İnternet

İnternet özgürlüğü hem dünyada hem de ülkemizde sık sık tartışılan konuların başında geliyor. Özellikle demokrasisi az gelişmiş ülkelerde internete getirilen yasaklar tüm dünyada yankı bulurken, internet özgürlüğünün sınırları konusunda yapılan tartışmalar da halen devam ediyor.

Dünya çapında internet özgürlüğünü ortaya koymaya yönelik yapılan en kapsamlı araştırmalardan biri Freedom House tarafından yapılan çalışma. Bu çalışma 888 sayfadan oluşuyor ve birçok dünya ülkesinde internet özgürlüğünün ne boyutta olduğunu ortaya koyuyor.

Özgür ülkelerdeki internet özgürlüğünün karşılaştırmalı olarak sunulduğu tablolar, bu büyük araştırmanın özeti niteliğindeki verileri bizlere sunuyor. Buna göre internetin en özgür olduğu ülke İzlanda olarak belirlenmiş durumda. Bu ülkeyi Estonya, Almanya ve ABD ve Avusturalya takip ediyor. İkinci beşliyi oluşturan ülkeler ise Fransa, Japonya, Macaristan, İtalya ve İngiltere olarak dikkat çekiyor.

ozgur_internet

Aralarında, yukarıda ismini geçen ülkelerin de içinde bulunduğu ilk 17 ülke için internet “özgür” olarak nitelendirilirken, Türkiye 38. sırada “Kısmen Özgür” ülkeler kategorisinde yerini alıyor.

47. ile 60. ülke arası ise “internetin özgür olmadığı” ülkeler olarak gruplandırılıyor. Puanlamada “erişime getirilen engel”, “içerik sınırlama” ve “kullanıcı haklarına tecavüz” kriterleri değişen yüzdelerle etkili oluyor.

Bu sıralar hükümet, internetteki sansür ve izlemeyi arttırmak adına, 5651 Sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”u değiştirmeye çalışıyor. İlgili taslak geçicilerle birlikte toplam 12 madden oluşuyor.

“5651 Sayılı Kanun’nda değişiklik teklifimiz toplumsal ihtiyaçlar & özgürlükler dengesi hassasiyetle GÖZETİLEREK hazırlandı.” gibi açıklamalar yapılsa da yeni yasadan sonra bakalım yeni yerimiz hangi yönde olacak?

800px-Internet_blackholes.svg