Flash Web Sitesi ve SEO

flash

Hangi programlama dili ile yazılmış olursa olsun, sitelerinin arama motorları üzerindeki bulunabilirlik sorunlarının başında, ilgili sitenin içeriğinin arama motorları tarafından taranamıyor olması gelir.

Flash web sitelerinin ilk sayfa yüklemesi PHP, ASP sitelere göre %40 daha hızlıdır. Ayrıca site yüklendikten sonra sayfa geçişleri çok hızlıdır ve bu sitelerde gezmek kullanıcılar için çok keyiflidir. Animatif sayfa geçişleri ve animatif objeler web sitesi kullanıcılarını cezbeder.

 

ASLINDA FLASH WEB SİTELERİ DE GOOGLE ve SEO DOSTUDUR

Flash içine gömülmüş metin ve imajlar ile yapılan sitelerin arama motorları tarafından “video gibi algılanması ve içeriğinin okunamaması” algısı günümüzde halen devam etmektedir. Flash doğası gereği görsel bir araçtır ve içeriği doğru kodlanmazsa bazı metin, içerik veya bağlantılar eksik kalabilir. Ancak robotlar doğru kodlanmış Flash web sitelerini ve bu siteler içindeki Action Script kodlarını okuyabilir ve bu dosyaların içindeki metin ve bağlantıları indeksleyebilir.

 

TABİ Kİ ÖNCE ON-PAGE SEO

–  Açıklayıcı sayfa başlıkları ve meta açıklamaları kullanılmalıdır. **
–  Basit ve anlaşılabilir bir klasör yapısı hazırlanmalıdır. **
–  Site haritası şarttır. RSS gibi, site haritası da arama motorunun hangi sayfayı ne kadar sıklıkla ziyaret edeceğine karar vermesini sağlar. **
–  Html içine Flash web sitesi çağırırken w3c uyumlu kodlar kullanılmalıdır.

(** HTML ve diğer metin tabanlı dosya türlerinde olduğu gibi)

flash

FLASH SİTELER ve GOOGLE

2008 yılının yaz aylarında Google, Adobe Flash dosyalarının içeriğinin taranabilmesi için bir çok alt yapı değişikliğine gitti ve o tarihten beri Flash dosyaları üzerindeki metinler, botlar tarafından taranabiliyor. Daha önce eğer bir Flash dosyası herhangi bir HTML ya da XML dosyasını çağırıyorsa, Google o dosyayı Flash dosyası ile ilişkilendiremiyordu. Bu özellik, Flash dosyalarına ilişkilendirilmiş harici dosyaların arama sonuçlarında görünebilmesini sağlamış oldu.

–  Google Flash dosyalarını siteye eklemek için yaygın bir şekilde kullanılan JavaScript tekniklerini de destekler. Bu özellik de yine 2008 yılındaki güncellemeden sonra geldi ve o tarihten beri Google, SWFObject ile SWFObject2′yi destekliyor. Daha önce eğer bir Flash dosyası JavaScript kullanılarak ilgili sayfaya ekleniyorsa, Google ilgili sayfayı algılayamıyor ve dolayısıyla da arşivleyemiyordu.

–  Google, Flash sitelerdeki metinlere, HTML ve PDF sayfaların içeriği ile aynı şekilde yaklaşmaktadır yani kullanıcıların etkileşim kurabildiği tüm metin içeriğini tarayıp arşivleyebilir. Hem Flash içine gömülü hem de HTML sürümü olan, aynı içeriğe sahip bir web siteniz varsa, Google bunu kopya içerik (duplicate content) olarak algılar.

–  Google, Flash dosyaları içerisindeki linkleri görür. Diğer bir deyişle eğer ilgili Flash dosyası sitedeki diğer sayfalara link veriyorsa, Google’ın site üzerindeki daha çok sayfayı algılamasına yardımcı olabilir.

–  Google, Flash’a yüklenen harici dosyaları arşivleyebilir ve o dosyaları ilgili Flash dosyası ile ilişkilendirebilir. Flash sitelere, dışarıdan XML ya da HTML yardımı ile eklenen metin ve görseller, kod HTML/XML kaynağında bulunduğu için, Flash dışındaki kullanıcılar tarafından da (Googlebot dahil) okunabilir.

–  Google, ActionScript (AS1, AS2 ve AS3) ile betiklenmiş siteleri arşivleyebilir. Ayrıca Google, kullanıcılara görünmediği sürece Flash dosyalarını ya da ActionScript kaynak kodlarını açmadığını belirtiyor.