Aklınızda tutmanız gereken bir çok sayı ve şifre var.. Peki nasıl korunmalısınız?

Güvenlik yazılımları hiçbir zaman tek başına yeterli değildir. Özellikle verilerinizi şifrelerken, bankacılık işlemlerinde ya da internetteki bir hesabınız için oluşturduğunuz şifreyi belirlerken oldukça dikkatli olmalısınız. Şifrelerinizi ajanda, post-it kağıtları, not defterleri, masa takvimi sayfaları, kartvizitlerin arkaları gibi herhangi bir yere yazmamalısınız.

Kullandığınız şifrelerin genel ve tahmin edilmesi kolay şifreler olmamasına özen göstermelisiniz. Banka tarafından verilen şifreler alındığı andan itibaren değiştirilmelidir. Güvenlik için; kullanıcı veya yakınlarından birinin doğum tarihi, kullanıcı hakkında kolaylıkla bulunabilecek bir bilgi (adres, doğum yeri vb.), aynı harften (aaaaaa), aynı sayılardan (666666), ardışık sayılardan (123456), alfabe sırasından (abcdef), basit harf düzenlerinden oluşan (qwerty) şifreler kullanılmamalıdır.

Oluşturulan şifreleri unutmadan birkaç basit metotla çok güçlü şifreler oluşturmak mümkün. Eğer şifrenizin güçlü olmasını istiyorsanız, şifreniz hem harf, hem rakam hem de özel karakterleri (“/*-@+%#” vb) bir arada barındırmalıdır.

Bazı harfleri bazı rakamlara benzerliği vardır, bu nedenle özellikle bu benzerlikler kullanılabilir.

Şöyle ki; ‘password’ şeklinde bir şifre oluşturmak istediğinizi varsayalım. Bunun yerine şifrenizi p@55w0rd şeklinde oluşturduğunuzda hem şifrenizin maksimum güvenliğini sağlamış olursunuz hem de unutma ihtimaliniz çok azalır.

Benzer şekilde P@55w0Rd gibi bazı kelimelerin büyük halini kullanarak da şifre oluşturulabilir.

(istanbul => 1st@nbu1, idaconsulting => 1DAc0nsult1ng)

#idaconsulting   @idaconsulting

 

passwords