Nedir Bu HTML5?

Neden HTML5?

Daha kullanıcı dostu…
Bir çok yeni yazılım özelleştirmesi…
Çok daha fazla cihaza uyumluluk…
Hem geliştiricilere, hem kullanıcılara en iyi internet deneyimi…

 

 

 

HTML5, internet’in çekirdek teknolojilerinden HTML işaretleme standardının beşinci, şimdilik son sürümüdür. Sürekli gelişen değişen web standartlarının bir yenisidir. HTML5’in gelmesiyle web dünyası hızlı bir şekilde sistemlerini HTML5’e uyarlamaya başladı.

HTML5 özellikle tasarımcılar için çok büyük kolaylıklar sağlıyor. HTML’de bazı şeyler ek componentler yardımıyla yapılabiliyordu ve mecburen fazladan kod yazılıyordu. HTML5’te artık daha az kod/script yazarak daha güzel, daha estetik ve daha kullanıcı dostu siteler tasarlanabiliyor. Bununla birlikte SEO yapan kişiler için de çok avantajlı.

Ses veya film etiketleri gibi birçok spesifik yönleriyle birlikte kullanılması gereken HTML 5, sadece bir biçimleme dili olmasından ziyade web uygulamaları yapmayı da mümkün kılıyor. CSS3 ve JavaScript ile çok daha güçlü, uyumlu ve sağlam uygulamalar yaratılabiliyor. Bu sayede uygulamalar binlerce cihazda ve birçok ekran çözünürlüğüne uyumlu şekilde çalışıyor.

 

Siz de bugünden geleceğin teknolojisini kullanmaya başlayın!

Web tarayıcıları, web sayfasını gösteren yazılımlardır. Pek çok web tarayıcısı (browser) vardır. HTML5, bu tarayıcıların sadece güncel sürümlerinde desteklenmektedir. “Olabildiğince çok kullanıcı için mümkün olan en iyi internet deneyimi”ni sadece güncel tarayıcılar ile yaşayabiliyoruz.

Bunların en önemli 5 tanesi aşağıda listelidir. Bu web tarayıcılarının tamamı, pazarın %99’una hakimdir. (Tarayıcıların güncel sürümlerini aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.)

Google Chrome
Mozilla Firefox
Opera
Apple Safari
Internet Explorer

 

HTML5 Videolar

HTML 5, tarayıcınızın videoları eklentilere gerek duymaksızın oynatabilmesi için gerekli fonksiyonları da beraberinde getiriyor. Kullanılan tarayıcıya göre H.264 veya Ogg formatı kullanılabiliyor.

Aşağıdaki görselde tarayıcıların HTML5 video desteğini görebilirsiniz.

html5-video-element-html5-video-elementi-html-5-video-element-tutorial-html5-video-elementi-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir-

TEST: Eğer Play/Pause butonuna bastığınızda buradaki videoyu göremiyorsanız bunun iki olası açıklaması var:

1- Web tarayıcınız HTML 5’i desteklemiyor
2- Tarayıcınızın HTML 5 desteği var ama Ogg Theora çözücüsünü desteklemiyor.

Sonuç olarak bu kadar format çeşitliliği HTML5’in geleceğin vazgeçilmezi olacağının ispatı. Ancak Dünya genelinde tarayıcılarını güncellememekte (daha da kötüsü hala Explorer 6-7 kullanmakta) ısrarcı teknoloji uzağı eski kafa insanların, yapılan web sitelerini doğru görüntüleyememesi ihtimalini düşünen işverenler HTML5’den çekiniyorlar. Bu da şimdilik HTML5’in yaygınlaşmasına engel oluyor.

error

 

Bu yazıda buradan ve buradan yararlanılmıştır.