İDA Consulting – AntalyaFace Dergisi Röportajı

En iyi “ÇÖZÜM ORTAĞI“nız; İDA Consulting’in yaratıcısı Uğursal UĞUR’un, İDA’nın çözüm odaklı işleyişi hakkında AntalyaFace Dergisi’ne verdiği röportaj.

1-Uğursal bey öncelikle sizi biraz tanısak.

1966 Ankara doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünden 1987 yılında mezun olduktan sonra Turizm Sektöründe profesyonel hayatım başladı. 8 sene Otelcilik, 16 sene Seyahat Acentacılığı ve Tur Operatörlüğü üst düzey görevlerde bulundum. İlk 6 senesi Acentacılık mesleğim ile eş zamanlı yürüyecek şekilde 2002 yılında İDA DANIŞMANLIK firmamı eşim Nur UĞUR ile birlikte kurduk. Halen devam etmekte olan işimizde özellikle Turizm Sektörüne yönelik katma değer sağlayan, para kazandıran ve prestij kazandıran projeler üretmeye gayret ediyoruz.

2-İDA Consulting’in kuruluş hikayesi nedir?

Mesleğim, tecrübem ve bulunduğum yerler, mevkiler gereği İDA’yı kurmadan evvel çok fazla sayıda benden danışmanlık alan oteller vardı. Tabi ki bu otellere gönülden danışmanlık yapıyor, herhangi bir ücret almıyordum. Uzun seneler bu iş böyle devam etti. Sonrasında birkaç otelci büyüğüm ve yabancı ülkelerdeki ortak çalıştığım firma sahipleri, benim bu konuda profesyonel bir ilerleme kaydetmemin, bu işi resmiyete dökmemin faydalı olacağı yönünde tavsiyelerde bulunuyorlardı. Uluslararası, konusunda öncü olan bir tur operatörünün üst düzeyinde çalışırken bu mümkün değildi, ancak yurt dışı üst yönetimlerden de bana destek gelince İDA CONSULTING kuruluşu için ilk adımlar başladı.

Buna istinaden, tur operatörlerimizin incoming hizmetlerini yürüttüğümüz binanın en üst katını bizim firmadan ayırarak, İDA ofisi kuruldu ve alttaki 3 kat incoming acentamız, 4. kat İDA CONSULTING olarak işlerimi eş zamanlı uzun bir müddet buradan yürüttüm. Sonrasında, Talya Oteli karşısındaki dairemize 8 sene evvel taşındık, halen buradan hizmet vermekteyiz. Yaklaşık 5 yıldır İstanbul’da irtibat ofisimiz bulunmakta ve hatırı sayılır derecede portföyümüz de İstanbul’da bulunmaktadır. Bu yılbaşı itibarı ile de, Antalya Teknokent’de yazılım geliştirme için şube ofisimizi açmış bulunmaktayız.

İDA’nın anlamı nedir??

İDA’nın 2 anlamı var.

1. anlamı: Şimdiki bilinen çok ünlü KAZ DAĞLARI’nın mitolojideki ismi İDA DAĞLARI…. Geçmiş dönemlerde kralların stratejik kararlarını almak için ve temiz oksijeni içine çekerek doğru kararlara imzalar atmak için çıktığı dağın adı…

2. anlamı ise: İŞLETME, DANIŞMANLIK, ARACILIK baş harfleri… Bunlar tam benim istediğime uygundu… Zaten Ticaret gazetesindeki resmi ünvanımız da İDA İşletme, Danışmanlık, Aracılık… diye devam ediyor.

IDA_Consulting_Ugursal_Ugur_Roportaj

3-İDA Consulting’in sloganı insana heyecan veriyor. “Çözüm Ortağı” dediğinizde güven telakki ediyor. Bize biraz açar mısınız bu ortaklığı?

Bizim birçok sloganımız var ve ne güzeldir ki sloganlarımız hep yakınlarımızdan ve müşterilerimizden çıktı. İDA’yı kurma aşamasında işbirliği içerisinde olduğum ve İDA olarak resmi danışmanlık sözleşmesi yaptığım yabancı bir firma, bir iş toplantısında kendi işe ortaklarına bizi tanıştırırken, övünerek “Solution Partner” kelimesini kullandı. Beni orada onurlandırmıştı. Ben de kendisinden izin istedim, kullanabilir miyim? dedim. Kabul alınca, “Çözüm Ortağı” sloganını hemen logomuzun altına yerleştirdim. Tabi ilerleyen zamanlarda uzun vadeli, uzun soluklu işbirlikleri ve maksimum müşteri memnuniyeti çabamız bu slogan ile birleşince güven telakki etmeye de başladı.

4-Hizmet alanlarınız çok çeşitli biraz bahsedebilir misiniz?

İDA 14 yıldır vermekte olduğu hizmetler genel anlamda 7 ana kola ayrılmaktadır. Bunlar sırası ile,
1-) WEB TASARIM ve YAZILIM (link)
2-) ONLINE REZERVASYON ve E-TİCARET SİSTEMLERİ (link)
3-) FUAR STAND TASARIM ve UYGULAMA (link)
4-) WEB PAZARLAMA ( Sosyal Medya Yönetimi, İnternet Reklamları, Toplu Mailing ) (link)
5-) GRAFİK TASARIM – KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMALARI (link)
6-) FOTOĞRAF – VİDEO ÇEKİMLERİ ve PRODÜKSİYON (link)
7-) DOMAIN – HOSTING HİZMETLERİ (link)

 

5-Sanırım bu röportaj bu kadarla kalmayacak,konu çok detaylı ama size web sitesi tasarım ve programlama destek dediğimiz de hizmet açılımı nasıldır diye sorsak.

Gerçekten çok detaylı, uzun bir konu aslında. kısaca toparlayacak olursak, WEB SİTESİ; bir firmanın dışa açılan yüzüdür. 7/24 açık dükkanıdır, ofisidir. 365 gün açık fuar alanıdır, standıdır… Ekmek istemez, su istemez, naz yapmaz, hastalanmaz, izin istemez. Çalışkandır, üretkendir, prestij kazandırır, para kazandırır.

Tüm bunların sağlanabilmesi için yapılması gereken en önemli 2 unsur; diğer reklam, tanıtım araçlarına göre çok daha ekonomik bir bütçe ayırmak ve ona sürekli ilgi, alaka göstermek, güncellemek, sürdürülebilirliğini sağlamaktır.

Bizler İDA Consulting olarak tam 14 yıldır otellerin, acentelerin, turizm firmalarının ve holdinglerin web sitelerini tasarlıyor, yazılım alt yapılarını oluşturuyor, sürekli güncelliyor ve zamanı gelince yeniliyoruz.

En önemli çabamız ve sarf ettiğimiz performans sürdürülebilir olması ve sürekli güncel olması yönünde. Destek ekibimiz ortalama her gün 250 istek maili almakta ve aynı gün içerisinde %80 kısmı bitirilerek raporlanmakta, geri kalanı en geç 48 saat içinde sonlandırılmaktadır. Sürekli günceli takip eden, sürekli hizmet içi eğitim alan, ar-ge’ye zaman ayıran genç, dinamik, sabırlı, istikrarlı, pozitif ve güler yüzlü bir ekibe sahibiz. İstikrara ve yeniliğe çok önem veriyoruz.
MRT_5304

6-Sizce ilerleyen teknolojiye Türkiye’deki firmalar uyum gösterebildi mi?

Büyük ölçüde evet. Bize yakın ülkeler ile karşılaştırdığımız zaman bizler daha fazla teknolojiye yakın, daha yatkın bir yapıya sahibiz. Ancak, bizim en ciddi dezavantajımız herkesin her şeyi en iyi şekilde biliyor olduğunu sanması ve özellikle teknoloji, yazılım, tasarım konusunda herkesin bir akrabasının bu işi yapıyor olması :-)

7-Danışmanlık ve aracılık hizmetleri adına nasıl bir kadro ile çalışıyorsunuz?

Aslında biraz da üzülerek bildirmek zorundayım ki, bu konuda tek kişilik bir ekip gibiyim. Danışmanlık ve Aracılık hizmetlerini tek başıma götürüyorum. Bu iş zaten benim uzmanlık alanım. Bu konuda ilk 3 sene çok ciddi kadrolaşmıştık ve aslında güzel işlere imzalar attık. Ancak, bu tip hizmetlerde biz profesyonellere yaşayacak geliri elde ettiren yapı pek fazlası ile yok. Bu sebeple, yukarıda saymış olduğum iş alanlarına çok çabuk bir şekilde ağırlık verdik, oradan yürüdük. Kadrolaşmayı tam anlamı ile Dijital Medya üzerine yaptık diyebilirim.

8-Bu kadar organizasyon isteyen işlerde seçtiğiniz çözüm ortaklarınızı biraz sizden dinlesek?

Elbette. Çok değerli ve uzun soluklu iş ortaklarımız, çözüm ortaklarımız var. Dönem dönem bazıları değişse de, birçoğu uzun vadeli işbirliği yaptığımız firmalardır. Adını andığım, anmadığım tüm işbirliği yaptığımız çözüm ortaklarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

FUAR işlerimizde, İstanbul’da FUAR TIME firması ile modüler stand ve dijital baskılar üzerine uzun yıllardır çalışıyoruz. TV ve GÖRSEL unsurlar üzerine ATA TOUCH firması ile yine uzun yıllara dayanan bir işbirliğimiz var. Antalya’da EXPOLOJİ ve GÜNAYDIN bizim çözüm ortaklarımız.

DOMAIN – HOSTING işlemlerinde uzun yıllardır NİOBE, NATRO, TURHOST, NET DIRECT ve AMAZON çözüm ortaklarımız.

Ama bizim en büyük çözüm ortağımız, değerli ekip arkadaşlarım, sevgili kardeşlerim. Kalitemizden ödün vermeden, sabırla, istikrarla, büyük çabalar sarfederek bizlerin yanında olan tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyor, emeklerine sağlık diyorum.

9-Antalya çok sayıda fuara ev sahipliği yapıyor, Siz nasıl bir fuar desteği sağlıyorsunuz?

Bizler özellikle Turizm sektörüne yönelik fuarlarda ağırlıklıyız ve sadece Antalya değil, İstanbul, İzmir, Ankara’da olan fuarlarda varız. Ayrıca, yurt dışında özellike Berlin, Moskova, Kiev, Utrecht fuarlarında standlar yapıyoruz.

Ayrıca, Antalya’nın en büyük fuar ve sergi alanı olan ANFAŞ EXPO CENTER‘in kendine ait tüm fuarlarının dijital medya çözüm ortağı biziz. HOTEL EQUIPMENT, FOOD PRODUCT, SOFTWARE MARKET fuarlarımızın web siteleri, sosyal medyaları, toplu mailing çalışmaları ve Google – Facebook reklamları bizler tarafından yürütülmektedir.

10-Bu harika sohbet için teşekkür ederiz. Var mı eklemek istediğiniz bir şey?

Ben teşekkür ediyorum.

MRT_5313