iPhone telefonların hileli başarısı

iPhone telefonların hileli başarısı

Son günlerde özellikle iphone7 telefonlara yüksek ücretler karşılığında sahip olabilmiş Türkiye gibi teknolojiyi pahalıya satın alan ülke vatandaşlarının akıllarına takılan en büyük sorun  iPhone telefonların hileli başarısı artık iphone’lar kullanıcı dostu ve güvenilir bir marka olmaktan çıkıyor mu? Büyük satış başarılarının altında yatan aslında haince bir plan mıydı?

Gerçekliği her zaman tartışılmaya açık olan bir şehir efsanesi dayanıklı tüketim mallarının belirli kısıtlı ömürlerinin planlanarak üretildiği söylentisidir. Olaya iki yönlü bakabiliriz. Birincisi evet yeni modeller çıktığında diğerinin kullanılamaz hale gelmesi önceden planlanmış olabilir. Diğer taraftan işe özellikle teknolojik aletlerde her yeni gelen sürüm beraberinde getirdiği yeni özelliklerle kullanıcıların yeni ihtiyaçlar ve beklentiler edinmesine yol açıyor. Bu beklentileri karşılayamayan eski modeller ise yeni model ürünlerin satın alınmasına karşı çekim oluşturuyor haliyle.

Artık bu durum zihinlerimizde öyle yerleşti ki bir çoğumuz kullanmakta olduğumuz elektronik ve teknolojik ürünleri arıza çıkardığında servise götürmeyi bile aklımıza getirmez olduk. Garanti süresi ve teknik servis hizmetlerinin kullanım sıklığı düşerken bu hizmetlerin kalite düzeyi de aynı şekilde düşüyor. Yazılımlar her seferinde daha gelişmiş cihazlar gerektiriyor ve her yeni gelen yazılım inanılmaz cazip imkanlar ve akımlarla geliyor. Bu nedenle ihtiyaç duymaya başladığımız yeni özelliği elimizdeki eski model cihazla kullanma imkanımız olmadığı kanısı da zihinlerimize yerleştiği için ister istemez ürünün en yeni sürümünü satın almak istiyoruz.

Kural 1: Kimseye Güvenme

Yukarıda anlatılanlar hemen hemen hepimizin zihninde oluşan genel kanılarla aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyor. Ancak son günlerde ortaya çıkan analizler  tüm bildiklerimize ve tahminlerimize rağmen yine de hepimizi şaşırttı. Olay, basit bir arama terimi sorgulamasıyla en güvenilir firmalardan olan Apple ve en prestijli ürünü iPhone hakkında tüm duygularımızı altüst eti.

iPhone telefonların hileli başarısı

iPhone 7 telefonların piyasaya çıkmasının hemen ardından google arama motorunda yapılan “iphone release” kelimesi ile “iphone slow” kelimesinin aynı dönemlerde arama sayılarının arttığı belirlenmiş.

Grafiklere elbette her bir internet kullanıcısı bireysel olarak erişip karşılaştırmayı yapabilir. Her yeni çıkan iphone modelinin çıkış tarihinde “iphone yavaş” gibi kelimelerin nasıl arttığını ya da artıp artmadığını inceleyebilir. Bunun için Google Trends‘i kullanabilirsiniz. Yukarıda size verdiğimiz haritada Türkiye’de yapılan aramalarda “iphone yavaş” kelimelerin kullanım sıklığını görebilirsiniz. Aslında hem Türkiye arama trendleri hem de Dünya geneli ya da ABD arama trendlerini incelediğinizde şu an piyasada dolaşan bir çok grafiğin kullanıcıların üzerinde daha yüksek etki bırakmak ve haberi daha ilgi çekici yapmak üzere çarpıtıldığı da görülebiliyor. Yine de şöyle bir gerçek var ki yukarıdaki Türkiye örneğinde de görebileceğiniz gibi özellikle iphone 7 piyasaya çıkmasının ardından iphone yavaş arama terimi tarihinin en yüksek rekorunu kırarak trend olmuş durumda.

iPhone telefonların hileli başarısı

İşte iPhone telefonların hileli başarısı

Henüz kabul görmüş bir tespit ya da kabul edilmiş bir iddia olmasa da bütün bu gerçekleri göz önünde bulundurarak apple firmasının her yeni modelinin ardından gelen ios güncellemesi ile kasıtlı olarak bir önceki modelin yavaşlatıldığı şüphesi kuvvetleniyor. Siz de bir iphone kullanıcısı iseniz ve geçtiğimiz günlerde gelen güncelleme sonucunda telefonunuzda özellikle yavaşlık ve şarj durumu gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız müşteri hizmetlerini arayarak sorununuzla ilgili teknik destek almak istediğinizde size de sorunun yazılımsal olduğunu bildireceklerdir.

Yani sürekli artan altyapısal ve teknik gereksinimlerin, desteklenen sürümleri yeni olan güncel uygulamaların ve değişen ihtiyaçların yanı sıra kasıtlı bir ömür tüketme ve yeni ürün satışını arttırmaya yönelik hileli satış stratejileri de gayet mümkün görünüyor. Bir moda meselesi haline gelmesi ve prestij nesnesi olarak görülmesine ek olarak görünen o ki apple işini garantiye alarak sadık kullanıcılarını da yeni modeli satın almaya yönlendirecek iPhone telefonların hileli başarısı diye tabir ettiğimiz gizli tedbirler de almış.