İzinsiz E-mail, Toplu Mailing, cep telefonu ile toplu SMS vb pazarlama araçlarına yasaklar geliyor.

Aslında uzun süredir bilinen ve yürürlükte olan kanun, 01.Mayıs.2015 tarihi itibarı ile tam olarak devreye giriyor ve bu tarihten sonra, şikayetler daha çabuk incelenecek, cezai uygulamalar gerçekleştirilecek…

Henüz tam anlamı ile, firmalar, kişiler, internet ve toplu mesajlar ile pazarlamaya yönelik uzman kuruluşların bile tam olarak çözemediği, ne yapılması gerektiği konusunda tam olarak karar verilemeyen bir durum söz konusu.

Özellikle toplu mailing konusunda, kimileri diyor ki, kanun maddelerine tamamen uyulmalı, hiçbir şekilde “izinli olamadan” e-mail gönderilmemeli. Peki, böyle olacak ise, bu zamana kadar firmaların İZİNLİ olarak toplamış oldukları mail adreslerine ne olacak? Tekrar mı bu kişilerden tek tek izin alınacak? Bu izin istenen maillere olumlu cevap vermeyen kişiler ne olacak? Hiç cevap vermeyenler de “izin vermemiş” olarak sayılacak. Böyle olunca da, bu zamana kadar hakkı ile, kendi çabaları ve hizmetleri sonucunda topladığı birçok mail adresi yanacak mı? Gidecek mi? Yazık değil mi?

Kimileri de diyor ki, bu zamana kadar mail gönderilen kişilerden olumsuz cevap alınmadı ise, “mail listesinden beni çıkarınız” uyarısı alınmadı ise, bu mail adresi izinlidir, bir problem çıkmaz.

Bizler İDA Danışmanlık olarak, vermiş olduğumuz web marketing hizmetleri içerisinde bulunan e-mail pazarlama hizmetlerimiz için, firmalarımızın bizlere vereceği bilgi ve talimatlar yönünde hareket etme kararı aldık. Zira, bu zamana kadar hep müşterilerimizin kendilerinin oluşturup bize verdikleri ve sadece kendilerine ait olan mail adreslerine mailing yaptık.

Bu yazıyı fazla uzatmamak adına, şimdilik aşağıda bir firmanın avukatının şirket çalışanlarına gönderdiği maili ve bu mailin içeriğindeki kanun maddelerini paylaşalım…

 

Sayın Yöneticiler,

1 Mayıs 2015’te yürürlüğe girecek olan, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun gereği, ticari amaçlı elektronik iletilerin (telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda geçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli iletilerin) gönderilebilmesi için önceden alıcıdan izin almış olmanız gerekiyor.

Bu çerçevede şirketiniz uygulamaları dahilinde bu tip iletiler gönderilmekte ise, 1 Mayıs 2015 tarihinden önce alıcılarınıza, bu tip gönderiler için izin talebini içerir e-posta, sms vb. ileti göndererek izin almanız uygun olacaktır.

Bu izni vermeyenlere ticari amaçlı elektronik ileti göndermeniz halinde, şirketiniz aleyhine ihlalin niteliğine uygun para cezası uygulanacaktır.

Bu hazırlığı yaparken, aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gereklidir:

1)   Esnaf ve tacirler bu kapsama dahil değildir; izin almaksızın ticari elektronik ileti gönderebilirsiniz.

2)   İzin yazılı olarak ya da her türlü iletişim aracıyla alınabilecektir. Ancak ispat sorunu yaşamamak için, kayıtlara geçirilebilecek bir yöntem ile bu iznin alınması uygun olur.

3)   İçerik alıcıdan alınan onaya uygun olmalıdır. Bu nedenle izin talebine ilişkin e-mailinizi düzenlerken, olası içerik kapsamını detaylı belirtmeniz gerekmektedir.

4)   İletide, şirketinizin tanınmasını sağlayan, haberleşmenin türüne bağlı olarak, telefon, faks, sms numarası ve elektronik posta adresi gibi erişilebilir durumdaki iletişim bilgilerin yer alması gereklidir. Konu, amaç ve başkası adına yapılıyor ise kimin adına yapıldığı açıkça yer almalıdır.

5)   Her aşamada, herhangi bir gerekçe göstermeksizin, e-mail almayı reddebilecekleri açıkça belirtilmelidir. Ayrıca bu imkan tanınacak şekilde düzenleme yapılmalıdır. Böyle bir talep ulaşması halinde 3 gün içinde e-posta gönderiminizi durdurmanız gerekir.

Aşağıdaki örnek üzerinden çalışmanızı yaparak, nihai değerlendirme için Müşavirliğimiz ile paylaşabilirsiniz.

 

“Değerli …….,

 

……………………. nedeniyle………………. sağlamak için …….dan bu yana sizlere …. gönderidik, bilgilendirdik.

 

…..ya devam edebilmemiz için, elektronik ileti kanallarından (e-posta, sms, faks, telefon ………….. vb.) bülten, kampanya, bilgilendirme, ürün tanıtım mesajlarını………………..  almaya devam etmek için lütfen aşağıda ver alan “İzin Veriyorum”a tıklayınız.

 

İzin vermeniz durumunda, dilediğiniz zaman …….. yoluyla ya da ………….. adresine e-posta göndererek bu izni kolaylıkla iptal edebileceğinizi belirtmek isteriz. 

                                                                                                                             İZİN VERİYORUM