Kalıcı SEO Faydaları için 10 hızlı düzenleme.

Hızlı SEO

Bir Saat zaman ayırın yeter.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO işlemleri tanımı gereği “Basit” ya da “Hızlı” gibi sıfatların pek kullanılmadığı bir alan. SEO için yapılması gereken mobil uyumluluğu sağlamak, linkleri düzenlemek, secure bağlantılara taşınmak gibi birçok işlem uzun zaman ve çok fazla emek harcanması gereken işlemlerdir. Ama bunların yanında bazı ince ayarlar var ki gerçekten hem hızlı hem de etkililer. Bu yazıda bir saatten daha kısa sürede tamamlanabilecek en değerli 10 SEO işlemini derledik.

Elbette burada listelenen işlemleri yaptığınızda eğer temel SEO gereksinimlerinizde eksikleriniz varsa Google sizi alıp üst sıralara yerleştirmeyecektir. Ama temel SEO gereksinimleri ile birlikte burada yazanları kombine ederek ortaya koyacağınız sonuçlar sayesinde ara sonuçlarında ve arama motorları görünürlüğünde fark yaratacağınızdan ve hak ettiğiniz konuma yerleşeceğinizden emin ola bilirsiniz.

TEKNİK SEO

Site Haritasına Özen Gösterin

Bir site haritasının siteniz için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Site haritanız, arama motorlarına sitenizin yapısını ve tüm önemli sayfalarınızın indexlenmesini (follow), derecelendirilmesini (rank) söyler. Temiz ve sık güncellenen bir site haritasının çok belirgin olmayan ancak oldukça önemli faydaları vardır. Sık güncellenen site haritaları sayesinde yeni içeriklerinizi ara motorları daha hızlı indexler ve görünürlüğünüz artar. ayrıca en önemli kısmı, eğer içeriğiniz kopyalanır başka bir yerde kullanılırsa ara motorları içeriğin size ait olduğunu bilecek ve diğerlerini kopya/çalıntı içerik olarak görecektir. Yani içeriğiniz yayınlandığında site haritanız hemen güncellenmez ve yazı indexlenmesi gecikirse sizin yazınızı sizden daha hızlı indexleyen başka bir site arama motorlarının gözünde yazının asıl sahibi olarak algılanacaktır.

Eğer büyük ve sürekli yeni içeriklerin eklendiği bir site ise site haritasını otomatik güncelleyen eklentiler kullanmanız en doğrusu olacaktır. Eğer sağlıklı çalışan bir site map eklentisi ile site haritanızın otomatik güncellenmesini sağlarsanız bu sayede bütün içerikleriniz yeni eklendiğinde anlık olarak arama motorları tarafından indexlenecektir.

Site haritanızı oluşturduktan ve gerekli site haritası güncelleme tekniğinize karar verdikten sonra bir hata denetiminden geçirmeniz faydalıdır. Bunun için Google Webmaster Tools ve Google Search Console kullanabilirsiniz. Google Webmaster Tools hesabınıza girerek menüden “Site Haritaları”nı seçin. Site haritaları sayfasının sağ üst köşesinde EKLE/TEST ET butonunu görebilirsiniz. Buraya site haritanızın linkini yazarak site haritanızı test edip varsa hataları ve hata sayfalarını tespit edebilirsiniz.

Benzer şekilde sitenizi ve sitenizin site haritasını Bing ve Yandex’in sunduğu benzer hizmetlerden yararlanarak test edebilir ve hatasız bir şekilde bu arama motorlarına da yükleyebilirsiniz.

Robots.txt Dosyanızı Gözden Geçirin

Bir robots.txt dosyasında ne yanlış gidebilir ki diye düşünebilirsiniz. Tahmin edebileceğinizden çok daha fazlası olabilir. Robots.txt dosyaları genellikle çok dikkat edilmeyen bir ayrıntı olduğu için başınıza her şey gelebilir. Örneğin önemli SEO ayarlarından bir tanesi olan ve kopya içerik olarak algılanmamak üzere yapılan canonical nofollow linklemeler için yaptığınız bir düzenleme küçük bir hatayla bütün sitenizin indexlenmesini engelleyebilir. Ya da daha önce birçok mağdur firmanın başına geldiği gibi çalıştığınız SEO firması onlarla anlaşmanızı sona erdirdiğiniz için tekrar ihtiyaç duymanızı sağlamak üzere arama motorlarından kaybolmanıza sebep olacak değişiklikleri sizden habersiz yapabilir. Benzer şekilde robots.txt dosyanızda yapılan bir hata ya da kasıtlı bir saldırı sonucunda web siteniz ya da sitenizin önemli sayfalarının bir kısmı arama motorları tarafından bloke edilebilir.

Eğer sitenizin önemli sayfalarından birinde ya da birkaçında bloke edilmiş uyarısı görürseniz onlara “allow” değeri girmeniz gerekmektedir. Böylece disallow değerinin yerine sizin yazdığınız allow değeri görünür ve bu tür sorunlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Eğer sitenizin css veya js dosyalarında nofollow değeri görürseniz yapmanız gereken robots dosyanıza şu satırları ekleyin:

User-Agent: Googlebot
Allow: .js
Allow: .css

Robots.txt dosyaları elle manuel olarak metin editörlerinde düzenlenebileceği gibi, bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz robots.txt editörlerini de kullanabilirsiniz.

Web sitenizin hatalarını denetleyin

Yapabileceğiniz en hızlı SEO denetimlerinden biri site hata denetimidir. Teknik olarak kusursuz bir sitenin tanımı yoktur, bu yüzden teknik SEO açısından her zaman bulunacak hatalar ve yapılacak düzenlemeler bulunur. Yine de bazı site için faktörler arama motorları açısından diğer birçok düzenlemeden çok daha önemlidir. Doğrulama hatalarının bulunması elbette hoş bir şey değil ama herkesin sitesinde mutlaka birkaç doğrulama hatası çıkar. Hızlı bir şekilde etkili düzenleme yapabilmek için hata denetlediğiniz online analiz araçlarının yönergelerini dikkate alın. Özellikle kritik olan ve düzeltildiğinde etkili sonuçlar ortaya çıkarak olan doğrulama hataları genellikle kırmızı renkte önemli uyarılar olarak sunulur. Bunlar göz ardı edilemeyecek kritik sorunlardır ve mutlaka düzeltmelisiniz. Sarı renkli hata uyarıları ise kritik değil ama mutlaka dikkate değer gerekli düzenlemelerdir. Mavi renkle gösterilen hatalar genellikle çok değişiklik yaratmayacak ama yine de hakkında bilgi sahibi olmanız gereken hatalardır. Son olarak yeşil renkte gösterilen uyarılar ise tamamıyla doğru yaptığınız işlerdir.

Sayfa hızını test etmek ve arttırmak

Sayfa hızı ve site açılış hızı Google tarafından resmi olarak açıklanan ve doğrulanan, sıralamalarda en çok dikkate alındığı bilinen birkaç faktörden biridir. Bu yüzden oldukça önemlidir. SEO değerini yükseltmek için en büyük etki kullanıcı deneyimi ve geri dönüşleri doğrudan site hızı ile ilgilidir. SEO uzmanlarının analizlerine göre sayfa açılış hızının 1 saniyenin altında olması kullanıcı geri dönüşlerini en az %7 oranında etkiliyor.

Üstelik site hızını test etmek de optimize ederek arttırmak da aslında kolay işlemler. Bunu yapmak için de öncelikle yine bir web site analiz aracını kullanmanız gerekiyor. web sitenizi güvendiğiniz herhangi bir site analiz ya da site hızı analiz aracında test ederek öncelikle tespit edilen uyarıları inceleyin. Bu şekilde eğer siteniz yavaşsa ya da 1 saniyeden uzun açılış süresine sahipse neler yapmanız gerektiği konusunda genel bilgileri edinebilirsiniz. Özellikle sitenizdeki görsel dosyaları olan jpg – jpeg – png dosyalarının optimize edilmiş olduğundan emin olun. Aynı şekilde css ve js dosyalarının da optimize edilmiş olması önemlidir.

Arama Motorlarının Sitenizi Tekrar Taramasını Sağlayın

Siz her ne kadar ve ne zaman değişiklik ve iyileştirme yapmış olursanız olun önemli olan bu değişiklikleri arama motorlarının ne zaman fark edip kaydettiğidir. Ama elbette beklemek zorunda değilsiniz. Yaptığınız değişikliklerin arama motorları tarafından kısa sürede hemen dikkate alındığından emin olmak için özellikle Google’ın yeniden tarama talebini kullanabilirsiniz.

Google Search Console Web Master Tools hesabınıza girin ve Google Gibi Getir sayfasına gidin. Eğer belirli bir sayfada değişiklik yaptıysanız sayfanın url’sini girerek, site genelini etkileyecek bir değişiklik yaptıysanız alanı boş bırakarak “Getir” butonuna tıklayın. Google gibi getir dedikten sonra yapmanız gereken tek şey alt tarafta bulunan Submit to İndex (İndexlemeye Gönder) butonuna tıklamak. Böylece Google sitenizin son halini ve yaptığıız değişiklikleri kaydedecektir.

Benzer şekilde Bing web araçlarında “Configure My Site” sayfasından Submit URL’s seçeneğini tıklayarak benzer işlemleri Bing arama motoru için de yapabilirsiniz. Unutmayın sadece Google asla yeterli olmayacaktır.

İÇERİK

Yinelenen İçerikleri Düzenleyin

İçerik kopyalamak, kendi içeriğinizi dahi kopyalamış olsanız sitenizin cezalandırılmasına ve arama motorlarından liste dışı kalmasına sebep olan en yaygın SEO kuralıdır. Ama bunun basit bir çözümü var. Yine bu işlem için de internette bulabileceğiniz test araçlarını kullanarak öncelikle sitenizde tekrar eden, birbirinin aynısı olan içerik olup olmadığını tespit etmelisiniz.
Yineleme hataları genellikle birkaç farklı gurupta olabilir. Örneğin başlık ve meta etiketi yinelemeleri varsa bunları sayfalara farklı başlıklar ya da farklı meta etiketleri meta açıklamaları girerek giderme imkanınız vardır. Ancak aynı sayfadan birden çok bulunuyorsa, sayfa içeriği yinelenmesi varsa daha farklı metotlar denemeniz gerekir. Bir sayfa yineleniyorsa o sayfaların kopya içerik olarak değerlendirmesinin önüne geçmek için yapmanız gereken link html kodları arasına rel = canonical değerlerini girebilirsiniz. Bu sayede nofollow değeri yaratmış olursunuz ve kopya içerik tehlikesinden kurtulursunuz. Diğer açıdan bir sayfasının birden çk kopyasının web sitenizde yayında olması ve bu sayfaların arama motorları tarafından takibe açık olmasının hiçbir faydası da bulunmuyor. Ayrıca birden çok yineleme var ise bu durumda 301 yönlendirmesine başvurarak sorunu çözebilirsiniz.

Tıklamalar için Başlıkları ve Açıklamaları Optimize Edin

Bu teknik en önemli CTR (Click Trough Rate – Gösterim Başına Tıklama Oranı) güçlendirici yöntem olarak kullanılır. Yalnızca bir iki dakika ve birkaç küçük düzenlemeden ibaret oldukça basit bir işlemdir. Yapılan araştırmalar çok küçük birkaç başlık ve meta açıklama değişiminin gösterim başına tıklama oranını %20 oranında değiştirdiğini ispatlamıştır.
Daha fazla tıklama almak için yapılabilecek birçok yol bulunmaktadır ve pazarlama kabiliyetleri ile orantılıdır. Faaliyet gösterilen alana göre web sitesinin sunduğu içeriğin cezbedici ve veya ayrıcalıklı yönlerini ön plana çıkaracak şekilde düzenlenmelidir. Bunlar duruma göre düşük fiyat, teslimat hızı, marka değeri, kar amacı gütmemek gibi nitelikler olabilir.
Rakiplerinizin arama motoru listelerine ve kelime analizlerine bir göz atın. Bu sayede neleri ön plana çıkarmanız gerektiğine dair daha kolay fikir yürütebilirsiniz. Tabi ki bunu yaparken belirli anahtar kelimelerin tüm varyasyonları ile sitenizi boğmamalı ve genel kabul gören anahtar kelime sınırlarını aşmamalısınız. Sitenize girecek kullanıcılara karşı empati yaparak düzenlemelerinizi biçimlendirin.

Rakiplerinizin İçeriğinden İlham Alın

İçerik kraldır, en önemli şey içeriktir masalını yüzlerce kez duymuşsunuzdur. Eğer buna inanıyorsanız durum gerçekten de böyledir. Ama viral içerikler oluşturmak için illa ki yaratıcı bir dahi olmak zorunda da değilsiniz. Emrinizde elinizin altında internet var, mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri kendi sektörünüzde gerçekten iyi yapılmış ve tutmuş fikirleri inceleyin.
İşte size çok işinize yarayacak bir sır: Google Alerts ve Awario. Bu iki online araç sayesinde büyük oranda zaman tasarrufu yapabileceksiniz. Awario için e-posta adresinizle bir deneme hesabı oluşturarak kullanabiliyorsunuz. Kaydolarak kendi marka isminiz, sektörünüz veya rakiplerinizle ilgili anahtar kelimelerde aramalar yapabilirsiniz.

SAYFA DIŞI SEO

Hemen Bir Backlink Analizi Yapın.

Backlinklerinizi oluştururken ve backlink alırken dikkat etmeniz gereken önemli kritik detaylar da bulunuyor. Çok fazla ya da yanlış yapılandırılmış backlinkler sitenizin arama motorları tarafından cezalandırılmasına yol açacaktır. Bu nedenle backlinklerinizi yapılandırırken doğru, kaliteli ve temiz yollara başvurmanız önemlidir. Ceza riski taşıyan backlink yapılandırma ihtimallerinizi gözden geçirin, yapmamanız gereken hamleleri belirleyin.
Eğer sitenize zarar vereceğini düşündüğünüz backlinkler görürseniz bunları reddetmeniz ve olası cezalardan kurtulmanız da mümkün. Bunun için internette bulunan araçları araştırabilirsiniz. Backlinklerinizi reddetmek, kara listeye almak ya da spam olarak bildirmek imkanlarına sahipsiniz. Asla sitenize zarar verme ihtimali olan backlinkleri aktif halde bırakmayın.

Marka Mention’ları bulun ve link bağlantıları verin.

Link building işlemleri genellikle zaman alıcı ve oldukça çok emek gerektiren bir iştir; ancak bu tür linkleri daha hızlı almanızı sağlayacak yollar da bulunmaktadır. Bunun için yine Awario aracı ile kendi markanız ve ürününüzün isimleri ile araştırma yapın (kendi sitenizin url’sini içermeyen). Sitenize bağlantısı olmayan ancak markanız ve ürününüzden bahseden sayfaların bağlı olduğu site ya da sayfa sahibiyle irtibata geçin ve kendi web sitenize bir bağlantı eklenmesini isteyin. Genellikle onlar sizi mentionlamıştır bu yüzden genellikle makul bir istektir.