Küçük İşletmeler İçin Yol Haritası

Küçük bir işletme kurmaya karar verdiğinizde, korkutucu ve belirsiz bir sürece girerken, başarı şansınızı artırabilecek potansiyel yolları araştırmaya başlarsınız. İşletmenizin büyüklüğü veya hizmet verdiğiniz alan ne olursa olsun, ilk aşamalarda belli işinize yarayacak yöntemleri sizler için derledik.

İşte sizin için bazı ipuçları;

Danışmanlardan Yardım Almayı Deneyin

Sektörünüzde uzun süre çalışmış olsanız bile, sürecin başlarında bir danışmanlık şirketi ile çalışmak iyi bir fikirdir, böylece harika bir iş planı oluşturabilirsiniz. Sektörünüzün dinamiklerini bilmek ile bir işletmeyi nasıl başlatacağınızı planlamak çok farklı şeylerdir.

Pazarlamaya Odaklanın

İşletmenizin ilk günlerinde, söz konusu çalışmaları hazırlamak ve müşteri listenizi oluşturmaya başlamak için pazarlamaya odaklanmak önemlidir. Bir işletmeyi pazarlamanın birçok farklı yolu vardır, bunlardan bazıları:

SEO / SEM

Dergiler ve broşürler

Yerel radyo

Sosyal medya

Ağ iletişimi ve yönlendirmeler

Diğer işletmelerle iş birlikleri

İşinizin ilk günlerinde, neyin en iyi olduğunu görmek için her şeyi denemek en iyisidir, ancak markanızı oluşturmaya devam ettikçe, sizin için neyin işe yaradığını keşfeder ve bütçenizi buna göre belirleyebilirsiniz.

Güncel Araştırmaları Takip Edin

Araştırma, işletmenizi oluşturmak için en önemli anahtardır, hangi ürün veya hizmetleri sunmak istiyorsanız, onlar için bir pazar olduğundan emin olmanız gerekiyor. Potansiyel rakiplerinize bakarak başlayın. Yapmak istediklerinizi başkası yapıyor mu? Eğer öyleyse, benzersiz satış noktanız nedir? Kâr elde etmek için yeterli yerel talep olacak mı? Değilse, çevrimiçi satış yapar ve potansiyel olarak küresel bir işletme haline gelir misiniz? Ne kadar çok araştırma yaparsanız riskiniz o kadar düşük olur.

Küçük Başlayın

Pek çok girişimci için büyük bir kredi almak, işleri halletmek için bir sürü para harcamak, sonra iş planlarını bulmak uygun değildir. Özellikle kendi kendinizi finanse ediyorsanız ve tasarruflarınızı potansiyel olarak riske atıyorsanız, küçük başlamak çok daha iyidir. Birçok girişimci boş zamanlarında garajlarından işe başlarlar, bu yüzden başlamak için çok fazla harcama yapmanız gerekiyormuş gibi hissetmeyin.

Yardım İstemekten Korkmayın

İşletmenizle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, ister profesyonellerden ister aile üyelerinden olsun, yardım istemekten korkmayın. Bir iş kurmak zaman zaman yalnız hissettirebilir, bu yüzden şüphesiz ikinci bir fikre veya sadece konuşacak birine ihtiyaç duyacağınız zamanlar olacaktır.

Yeni bir işletme kurarken, bunun mümkün olduğunca başarılı olmasını sağlamak istersiniz. Başarı garantisi yoktur, ancak daha olası hale getirmek için atabileceğiniz adımlar vardır. Doğru tavsiye almaktan, farklı pazarlama türlerinden söz ettiğinizden emin olmanıza kadar, iş başarısı için yukarıdaki ipuçlarını izleyin.

Bütün bu süreçleriniz boyunca İDA Consulting danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz. Bizimle iletişime geçin.