Logo Tasarımı: Bir Grafikten Daha Fazlası

logo tasarımı

Şu anda yeni bir şirket kurmayı planlıyorsanız, tebrikler! Pazarınızda yer alan büyük şirketlerin stratejilerini merak ediyorsanız, bir araya gelip bir yolculuğa çıkmak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda şirketinizin markalaşma sürecinin en önemli adımı olan Marka Logolarından bahsedeceğiz. Markanız için bir logo oluşturmanın harika ve eğlenceli dünyasını tanıtacağız. Ve unutmayın, bu adımlar biraz zorlayıcı olsalar da, uzun vadede ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Bu süreçte karar vermeniz gereken bazı konular var, gelin birlikte inceleyelim.

Marka logonuzu mükemmelleştirmenin son derece önemli bir parçası, ilk etapta kullanmak istediğiniz unsurları sıralamaktır. Bu sadece konseptlerinizi “çizmek” anlamına gelmez, aynı zamanda ortak sanatsal öğelerinizi ortaya koyduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Bunlar, kullanmak istediğiniz şekilleri, kullanmak istediğiniz yazı tiplerini ve hatta genel konseptinize eklemek istediğiniz renkleri içerir. Örneğin, araba oyunları yapan şirketinizin reklamını yapmak istiyorsanız, ikonografiniz arabalara ve yarışlara odaklanmalıdır.

Logonuz için ne tür marka öğeleri kullanmak istediğinizi sıralamaya çalışın. Bunlar, kullanmak istediğiniz tüm ikonografiyi, yazı biçimlerini ve motifleri içerir. Bu durum logo seçimlerinizi çok daha çeşitli hale getirebilecek daha fazla tasarım seçeneği ve prototip oluşturmanıza izin verir. Ne kadar fazla seçeneğiniz varsa, seçimleriniz o kadar esnek ve dinamik olabilir.

Simgeler ve yazı tipleri gibi öğeleri seçerken, yalnızca markanıza nasıl uyacaklarına göre değil, aynı zamanda ortak unsurlar olarak birbirlerine olan uyumlarına da bakmayı unutmamanız gerekir.

Marka mesajınızı düşünün ve seçtiğiniz öğeleri en iyi sunacak şekilde birleştirin. Bu, sizin lehinize çalışmak için tasarım öğelerinizi karıştırmanız ve eşleştirmeniz gerektiğinden, logo oluşturma işleminizin eğlenceli ve zorlu bir parçasıdır.

Yalnızca mesajınız için çalışan öğeleri kullanın. Öğelerinizi olabildiğince çok tutmanızı tavsiye etsek de, hepsini aynı anda konseptlerinizde kullanmayın. Yalnızca mesajınızı sunmak için birlikte çalışan öğeleri seçmeyi unutmayın.

Akılda kalan bir mesajla çalışın. Marka bilinci oluşturma kılavuzunuza dayanarak markanızın ana kişiliği ve mesajı nedir? Kitlelerinizin hangi ana resmi veya mesajı hatırlamasını istiyorsunuz? Mevcut öğelerinizle oynarken bunu aklınızda bulundurun. Ve öğelerinizin belirli bölümlerini söz konusu “mesaja” uyacak şekilde nasıl değiştirmek istediğinize ilişkin gerekçenizi açıkladığınızdan emin olun. Bu, marka logonuza hangi öğeleri eklemek istediğinizi ve analizinize bağlı olarak neyin işe yarayıp yaramayabileceğini sürekli olarak bilmenizi sağlar.

Logonuzu oluştururken marka bilinci oluşturma vizyonunuzu ve misyonunuzu not edin. Yaklaştığınız logo kavramlarının aslında bu vizyonu ve misyonu temsil ettiğinden emin olmalısınız. Unutmayın, logonuz insanların şirketinize ilk bakışı olarak hizmet eder, bu nedenle marka logonuzun bunu düzgün bir şekilde iletmesini sağlamak önemlidir.

Bu iletiye dayanarak, logonuz için takip etmek istediğiniz bir tema veya motif düşünmeye çalışın. Logonuzun temsil etmesi gereken bir kelime veya kısa bir ifade olabilir. Logonuzu yaparken bu kelimeyi aklınızda bulundurmak fikirlerinizi tasarladığınız logo tasarımıyla daha tutarlı hale getirebilir.

Marka logonuzun, marka sunumunu nasıl etkileyebileceğini görün. Logo oluşturma sürecindeki bir diğer önemli unsur, logonun ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve diğer tekliflerinizi sunma şeklinizi nasıl etkileyebileceğini değerlendirmektir. Logonuzun, tekliflerinizi marka mesajınızla tutarlı bir şekilde sunmanıza yardımcı olabildiğinden emin olmanız gerekiyor. Logo öğelerinizi nişinize uyacak şekilde ayarlayarak bunu yapabilirsiniz.

Mevcut marka tekliflerinizi ve bu ürün veya hizmetlerin müşterilerinize nasıl sunulması gerektiğini kontrol edin. Logonuzu ürünlerinize uygulamadan önce, bu ürünlerin kitlelerinize nasıl görünmesi gerektiğine karar vermelisiniz. Bu ürünler neşeli, profesyonel bir şekilde mi yoksa daha komik bir şekilde mi olmalı?

Logonuzu düşündüğünüzde, sadece “bugün” nasıl görünebileceğini düşünmeyin. Bunun yerine, logonuzu grafik tasarım ve marka eğilimleri açısından bir veya iki adım önde olacak şekilde nasıl planlayabileceğinizi düşünün. Logonuzun raflarda, web sitenizde birkaç yıl hatta on yıl sonrasında bile pazar normlarına uyumlu olması gerekliliğini hep göz önünde bulundurun.

Yukarıdakiler dikkate alındığında, marka logonuzda sadece grafik düşünce sürecinden daha fazlası olduğunu hatırlamak önemlidir. Tüm markalar için her kontur, her yazı tipi, her renk, her karakter ve her grafiğin ne anlama geldiğini düşünmeniz gerekir. Tüm bunları düşünerek, markalara özel geliştirdiğimiz Grafik Tasarım çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz.

Unutmayın, bir markanın imzası kendi logosudur ve insanlar sizi her zaman logonuz ile hatırlar.