On-Page SEO

SEO’nun ne demek olduğunu, SEO yaptırmanın faydalarını, arama motorlarının hangi tür dosyaları indeksleyebildiklerini ve başlıca SEO terimlerini buradaki makalemizde sizlere aktarmıştık.

Bu yazımızda da SEO Uzmanları tarafından genel olarak kullanılanılan OnPage SEO çalışmalarını detaylandırıyoruz. OffPage SEO çalışmaları ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.

 

ON-PAGE SEO ÇALIŞMALARI

Site içi düzenlemelerin tümünü kapsar ve sitenin kodlanmaya başlaması ile başlaması gereken bir çalışmadır. Başlıklar, kodlar, açıklamalar, link inşası, kategoriler, meta etiketler, hataların giderilmesi, e-ticaret siteleri için Rich Snippets entegresi, tasarım ve içerik gibi temel hususların ele alındığı On-Page SEO tüm çalışmanın başlangıç noktası ve omurgasıdır.

Yapılan aramada üst sıralarda yer almak için öncelikle Google örümceklerine site içinde rahatça gezinme imkanı sunulmalıdır ki, bunun da tek yolu kodlamanın hatasız şekilde yapılmasından geçer. Doğru yapılandırılmış bir kodlama ağı Google’a sitenin kullanıcı dostu olduğu izlenimi verir.

Site içindeki linklerin doğru şekilde dağılımı da en az temiz kodlama kadar önemlidir. Anlaşılması kolay URL’ler içerik bilgisini daha kolay aktarır. Örneğin bir film sitesinde URL yapısının “www.birfilmsitesi.com/yabanci-filmler/turkce-altyazili-filmler/aksiyon/” gibi olması, link hiyerarşisinin belirli bir sistematiğe sahip olduğunu gösterir.

on-page-seo

Çoğu zaman abartıya kaçılarak eklenen anahtar kelimeler de arama motorlarına yol göstermek yerine botları olumsuz etkiler. Birçok sitede içerikten çok anahtar kelimenin yer aldığı yazılarla karşılaşıyoruz. Neredeyse her cümlede karşılaşılan anahtar kelimeler, göz yorarak okuyucuyu içeriği okumaktan soğutur. Okuyucuların hoşlanmayıp kısa sürede çıktıkları site, robotların da hoşuna gitmez. Anahtar kelimelerin gereği kadar kullanılmasına ve yazı bütününe dengeli olarak dağılmasına özen gösterilmelidir.

Site başlığı 70 karakteri, description ise 160 karakteri geçmemelidir, geçilse bile Google tarafından bu karakterlerden fazlası zaten okunmamaktadır.

Arama motorları genelde metine dayalı indexleme yapar. Yani, içeriğin taranması ve dizine eklenmesi için metin biçiminde olması gerekir. Bu, resim, Flash, video vb. dosyaların sitelerde botlar tarafından tanınmayacağı anlamına gelmez. Ancak bu dosyalara eklenen içeriğin metin biçiminde de mevcut olması gerekir. Kullanılan görseller için ayrıntılı resim yazıları ve açıklamalar girilmelidir. Aksi halde, arama motorları söz konusu içeriğe erişemez. Bu, botların içerikleri başarılı bir şekilde taramasına ve dizinlerine eklemesine büyük katkı sağlamasının yanı sıra, site içeriğine de daha kolay erişilmesini sağlar.

Ekran okuyucusu kullanan, görme bozuklukları olan ya da düşük bant genişlikli bağlantısı olan pek çok kullanıcı web sayfalarındaki görsel ögeleri göremeyeceğinden, bu içeriklerin metin sürümleri sağlanarak daha fazla kullanıcıya erişilebilir.

Google, normalde bir web sayfasını haftada bir ziyaret eder. Ama web sayfasında RSS beslemesi varsa, Google hergün besleme sayfasını alıp güncelleme olup olmadığını kontrol eder. Böylece haftada bir olan ziyaret oranı günlük ziyarete dönüşmüş sayılır. Eğer web sayfası hiç güncellenmiyorsa, kimse siteye yorum yazmıyorsa ve sitedeki linklerin bir kısmı ölüyse, o zaman botlar siteye daha az uğramaya başlar.

ANA BAŞLIKLAR HALİNDE ON-PAGE SEO

–  Anahtar kelime seçimi, ön araştırma ve testler ile başlanmalı.
–  Sayfa başlığı (page title), meta etiketler (meta tags) ve ALT Etiketler (ALT tags) kesinlikle boş bırakılmamalı
–  URL yapısı (URL structure) ve site içi linklerin yapısı (internal link structure), içerik (content) ile uyumlu olmalı.
–  Anahtar kelime yoğunluğu (keyword density) doğru ayarlanmalı.
–  Site dışına verilen linkler (outbound links) ölü linkler olmamalı.
–  Site haritası (site map, both XML and user facing) yapılmalı.
–  Tasarımsal ve yazılımsal olarak kullanışlılık ve erişilebilirlik (usability and accessibility) standartlarına dikkat edilmeli.
–  Hedef kelime analizi (track target keywords) doğru yapılmalı.
–  Mesaj, yorum, anket gibi form alanları için yorumu ekleyenin bir robot değil de bir insan olduğundan emin olmak için yorum onaylamadan önce bazı sorular sorulmalı. (CAPTCHA* gibi)

recaptcha*CAPTCHA -Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart- websitelerini zararlı botlara karşı koruyan bir programdır. Bunu insanların çözebileceği ama bilgisayar programlarının çözemeyeceği testlerle yapar. Yandaki resmi bir insan okuyabilecekken, şu anki bilgisayarlar okuyamaz.

 

On-Page SEO’da aşağıdaki konulara dikkat!

–  Kesinlikle kopya içerik kullanılmamalı (Duplicate content)
–  Sayfalarda çok benzer URL yapıları olmamalı (URL variants of the same pages)
–  Dış sitelerden imaj/içerik çektirmekten kaçınılmalı (Off-site images and content on-site)
–  Kopya sayfa başlıkları kullanılmamalı (Duplicate title tags)

 

site-ici-site-disi-arama-motoru-optimizasyonu

 

Buralardan yararlandık;

www.support.Google.com
www.tr.wikipedia.org
www.seoforumu.com