QR kod veya Kare Kod nedir? Ne işe yarar?

karekod

Hayatımıza bir anda giren Karekod’un bize sağladığı en temel özelliklerden biri bilgi paylaşımını hızlandırmasıdır. Bir dergi ilanında veya yolda yürürken dikkatinizi çeken bir ilan, bilgilendirme yazısı, web sitesi linki veya iletişim bilgisi (harita,telefon…) vb. bilgileri not etmek veya aklınızda tutmak yerine akıllı mobil cihazınıza yükleyeceğiniz basit bir uygulama ve kamerası sayesinde bu bilgiyi hemen kayıt altına alabilir ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında karekod veya QR kod için dijital dünyadaki bilgi paylaşımını hızlandırmanın en etkin görsel unsurlarından biri olarak kabul edebiliriz.

 Karekod uygulamalarımızdan yararlanmak için bizimle temasa geçiniz

iPhone iPad için indirebileceğiniz QR kod bazı uygulama linkleri

Scan

Android Cihazlar için indirebileceğiniz QR kod uygulama linkleri

QR Droid™

Scan

Karekod Nedir?

Karekod (2 boyutlu kod ya da matrix kod), klasik ve tek boyutlu barkodlardan farklı olarak her iki yönde de veri depolayabilen, bu sebeple normal barkodlara göre çok daha fazla veri saklama kapasitesine sahip yeni nesil barkodlardır.

QR Kod, DataMatrix kod ve Aztek Kod karekodların en bilinenleridir. Bunlardan QR Kod, geleneksel barkod türlerine göre birçok avantaja sahiptir:

  • QR Kod, Japon Kanji dahil olmak üzere herhangi bir dilde çok daha fazla miktarda harf ve sayı barındırabilir
  • Küçük çıktı boyutu: QR Kod boyutu geleneksel barkodların 1/10’u kadar küçük olabilir.
  • Her yönden okunabilir: Her yönden tarama özelliği, QR Kod’un daha hızlı okunabilmesini sağlar.
  • QR Kod hata düzeltme özelliği: QR Kod, üzerinde %30’a kadar herhangi bir kirlenme ya da hasar olması durumunda dahi okunabilir

Nasıl Kullanılır?

qr01Mobil cihazınıza Karekod okuyucu / Karekod tarayıcı uygulamasını yükleyin. Uygulama iPhone, Android işletim sistemli cihazlar gibi çeşitli platformlar için ücretsiz olarak bulunabilir. qr02Mobil cihazınızda Karekod okuyucu / Karekod tarayıcı uygulamasını başlatın.
qr03Mobil cihazınızın ekranında kamera görüntüsü belirecektir. Karekod fotoğrafını çekin. Karekod ekranda ortalanmış olmalıdır. iyi şekilde okunabilmesi için çekim sırasında hareketsiz kalmaya özen gösteriniz.  qr04Karekod çözüldükten sonra ilgili içeriğe (web sayfası, video, kartvizit ve benzeri) hızla ulaşacaksınız.
Bu kadar basit!

Nerelerde Kullanlır & Ne Avantaj Sağlar

karekod_kullanim

Nerelerde Kullanılır ?

Karekod; basılı ilanlardan, billboardlara, kartvizitlerden tabelalara kadar bir çok noktada hayatımıza girmiş durumdadır.

Hangi Bilgiler Aktarılabilir?

Karekod ile mobile cihazınıza bütün bir kartvizit bilginsini (ad, soyad, adres(google map), telefon numarsı), bir açıklama metnini veya kullanma talimatını, telefon numarasını veya bir web adresini yayınlayabilirsiniz.

Ne Avantaj Sağlar?

  • Burada hedeflenen asıl amaç mobile cihazlar sayesinde bilgiye daha hızlı ve pratik şekilde ulaşmaktır.
  • Karekod’la verilen ilanlardan yazılım desteği ile kaç kişinin ilana tepki gösterdiğini öğrenebilirsiniz. Karekod aracılığı ile size yönlenen kişilerin sayısını öğrenebilir, bilgi veya hizmet isteyen müşterilerinizle pratik şekilde temasa geçebilirsiniz.
  • Kullanılan yazılımala doğru orantılı olarak, kişinin karekod sayesinde ulaştığı bilgileri kayıt altına alması, saklaması, gerektiği zaman kullanması gibi bir çok pratik çözüm sağlamaktadır.
  • En önemli unsurlardan biriside Karekod’un merak uyandırı bir gizliliğinin olmasıdır. İnsanların gelişen teknolojileri kullanma merakınıda göz önünde bulundurarak merak uyandıran reklam anlayışıyla size bir artı sağlayacaktır.

 Karekod uygulamalarımızdan yararlanmak için bizimle temasa geçiniz

 

 Değişik Örneklerle QR Kod

Phillips & CoPhillips & Co. nun uygulaması: Blue Marble (Mavi misket), müşterilerine uzaydan erişilebilen profil imkanı sunuyor

Proje sahibinin düşüncesine göre Google Earth 400 milyon kez indirilmiş ve mobil kullanıcılar, özellikle şirketler için karekod entegreli uzaydan erişimli profilleri kullanarak, dinamik pazarlama programlarına, videolara, dijital kuponlara ve daha birçok içeriğe, özel bir coğrafi konumu görüntülerken erişebilir.

 

Şu resimdeki bayan ne yapıyor dersiniz?

mezar tasiMezar taşında da QR kod var. İsteyen telefonunu yaklaştırıp, kişilerin kim olduğunu, hayat hikayelerini ve hayatı boyunca çekilmiş bütün fotolara ulaşabiliyor. İlginç bir kullanım şekli.