Sanal Pos Kurulumu

Alışveriş ve e-ticaret sitelerinde birden fazla ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bunlar; havale, kredi kartı, kargo ile kapıda ödeme, mobil ödeme, payu-paynet-paypal-ipara-bitcoin vb ödeme sistemleridir.

İnternet kullanıcılarının en çok tercih ettiği yöntem ise kredi kartı ile ödemedir.

Kredi kartı ile yapılan ödemelerin bir çok avantajı bulunmaktadır. Özellikle taksitlendirme özelliği insanları cezbetmektedir. Bu yüzden son yıllarda e-ticaret siteleri üzerinden kredi kartı ile alışveriş alışkanlığı oldukça artmıştır. Şu anda büyük e-ticaret sitelerinin hepsi, kredi kartı ile alışveriş imkanı ve taksitlendirme seçenekleri sunmaktadırlar.

Peki bu sitelere kredi kartı bilgilerini vermek güvenli mi?

SANAL POS NEDİR?

computer-keyboard-and-credit-cardİnsanlar günlük hayatlarında kredi kartlarını kullanmaktadırlar. Kredi kartı ile bir alışveriş yapılacağı zaman kartın bir cihaza okutulması gerekmektedir. Bu cihaz hemen her gün birçok yerde karşılaştığımız POS makinesidir (Point Of Sale – ödeme noktası).

Web üzerinden ödeme söz konusu olduğunda ise sanal poslar devreye girer. Bu poslar internet tabanlıdır ve VPOS olarak adlandırılırlar. VPOS’un açılımı Virtual Point of Sale yani Sanal Satış Noktası’dır. Kısaca buna internete uyarlanmış POS da diyebiliriz. Bu sistem sayesinde normal poslar da kullanılan Visa, Mastercard, American Express vb. kartlar kullanılarak müşteri ile firma arasında ödeme işlemleri güvenli bir şekilde yapılabilir.

 

SANAL POS NEDEN GÜVENLİDİR?

Sanal pos başvurusu yapabilmek için aranan ilk şart, satıcı firmanın bir şirket olmasıdır. Banka firma sitesi için SSL sertifikası denilen sigorta sertifikasını ve web sitesinin tekil (statik) IP üzerinde çalışmasını talep eder. SSL sertifikaları e-ticaret sitesinden alışveriş yapacak müşterilerin kişisel ve kredi kartı bilgilerinin internetten transferi sırasında kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için kullanılan, güçlü bir şifreleme sistemidir.

Üretici ve tüketici internet üzerinden tahsilat ve ödeme işlemlerini internet tabanlı bu sistemler sayesinde yaparlar. Müşteri ödeme yapabilmek için satın al kısmına tıklar. Kredi kartı bilgilerini girer. Bu bilgiler 1024 veya 2048 bit´lik şifreleme algoritmasına* dayanan dijital imza ve dijital sertifikalı (SSL) giriş-çıkış işlemleri ile bankaya iletilir ve kredi kartından çekim yapılır. Anında çekilen para ilgili firmanın sanal pos hesabına geçer ve alışveriş tamamlanmış olur. Firmalar tarafından kesinlikle kredi kartı bilgileri kayıt altına alınmamaktadır.

*1024 bit SSL ile şifrelenmiş verinin bir bilgisayardan çözülebilmesi minimum 150 yıl almaktadır. 2048 bit SSL şifreleme sistemlerinde ise bu süre 400 yıla kadar çıkabilmektedir.

SANAL POS KULLANIMI NE GİBİ AVANTAJLAR SAĞLAR?

vpos_ida2

– İnternet yoluyla gerçekleştirilen alışverişlerde en etkili ve güvenli ödeme metodudur.
– Perakende (B2C -firmadan müşteriye-) satışlarda %35-40 arasında artış sağlar.
– İşletmenin pazarlama alanını dar bir bölge ve şehirden kurtarıp, ülke çapında yaygın bir ağa kavuşmasını sağlar. Hatta ihracat olanaklarını da ciddi anlamda arttırır.
– İmaj, tanıtım, güvenilirlik ve rekabet gücü anlamında işletmeye büyük artı değer sağlar.
– Klasik satış koşullarında harcanan uzun zaman ve iş gücü yerine kısa bir süre içerisinde alışveriş ve ödeme tamamlanır.
– Sanal ortamda kredi kartı ile alışveriş yapan müşteriler sanal posun ne kadar değerli ve güvenilir bir aracı olduğunu bilmektedirler, bu firma güvenilirliğini arttırır.
– Firmalar sanal pos kullandıklarında müşterilerin gözünde olumlu bir imaj bırakırlar.
– Sipariş ve satışlarla ilgili bilgiler veri tabanına aktarılır ve saklanır.

SSL-Certificate3

SANAL POS BAŞVURUSU

Ülkemizdeki bazı bankaların sunduğu VPOS sistemlerinin, firma tarafından kurulumu ve işletilmesi için belli başvuru aşamaları ve prosedürleri vardır. Genel olarak tüm bankalarda benzer bir başvuru kabul süreci mevcuttur. Farklılıklar ise daha çok detaylarda söz konusudur (VPOS kullanım eğitimi verilmesi, bakım hizmetleri olanağı, uygulama yardımı ve ek sözleşmelerle verilen ek hizmetler vs).

Bankalar işletmelere sanal pos vermeden önce e-ticaret sitelerinde bazı güvenlik kriterleri aramaktadırlar. Eğer e-ticaret yazılımında SSL şifreleme güvenlik sistemi yok ise banka başvuruyu reddetmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kesinlikle uluslararası güvenlik şartlarına uygun bir yazılıma sahip olunması gerekmektedir. Bunlar hem firmanın hem de müşterilerin güvenliği için gerekli önlemlerdir.

Başvuru ve bununla ilgili genel prosedürleri şöyle sıralayabiliriz:
–  Firmaların sanal pos alabilmeleri için bankaya başvuru yapmaları gerekmektedir. Sanal posun kullanılabilmesi için firmanın kendine ait bir e-ticaret sistemi olması gerekir.
–  Firmanın, VPOS sistemini tercih ettiği bankada ticari bir hesap açtırması gerekmektedir. Bu hesap açtırma süreci, firmanın ticari ve kurumsal konumuna göre alt prosedürlerde değişiklik gösterebilir.

Şöyle ki:
–  Firma şahıs ya da adi ortaklık ise, vergi levhası ve nüfus cüzdanı örneği, imza sirküleri, ortaklık sözleşmesi veya bağlı bulunan esnaf odalarından verilecek faaliyet belgesi istenirken firma ticari ortaklık ise, firma kuruluş ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası ve imza sirküleri istenmektedir. (Bankalara göre ek belgeler talep edilebilir.)

İkinci aşama ise, bankada ticari hesap açtırmış firmanın, VPOS hizmetinden yararlanmak istediği bankayla imzalayacağı “Üye İşyeri Sözleşmesi”dir. Bu sözleşme içinde genel olarak şu aşamalar izlenir:

–  Üye işyeri başvuru formunun doldurulması.
–  Bankayla üye işyeri sözleşmesi ve elektronik ticaret yapılacağına dair, VPOS kullanım sözleşmesi imzalanması.
–  Onaylanma süreci. (Bu süreç şirketin geçmişine ve bankaya göre değişmektedir. Bu sürede banka şirketin güvenilirliğini araştırır.

Başvuru olumlu sonuçlanırsa firma e-ticaret sitesine sanal pos kurulumu yapılabilir.)

 

SANAL POS İLE ORTAK ÖDEME SAYFASI ARASINDAKİ FARK

ssl-certificates
Sanal Pos almanız durumunda ödeme işlemleri sizin sitenizde gerçekleşir ve bu durumda banka, e-ticaret sitenizde SSL Sertifikasının kurulu olmasını ister. (Kullanıcı girişi, ödeme sayfası gibi sayfaların linklerinin https ile başlaması gerekir.)

Ortak Ödeme Sayfasında (3D Sanal pos) ise ödeme adımına gelindiğinde siteden ayrılıp bankanın ödeme ekranına gidilir işlem orada gerçekleştirilir ve ödeme işlemi onaylandıktan sonra tekrar sitenizin sipariş tamamlama sayfasına geri döner. Ortak ödeme sayfasında SSL kurulumuna gerek yoktur.

 

SANAL POS ENTEGRASYONU

Bütün işlemler tamamlandıktan sonra yazılımcılar tarafından e-ticaret sitesine VPOS entegre edilir ve artık firma internetten kredi kartı ile online ödeme alabilir. VPOS sayesinde müşteri ürün alacağı siteye kredi kartı ile ödeme yapabilir. Firmadan kredi kartı ile ödeme yapacak olan müşteri bilgilerini e-ticaret sitesi üzerinden girer. E-ticaret sitesi bu bilgileri aldığı güvenlik sistemleri ile birlikte bankaya iletir. Banka anlık olarak onay ve ya red cevabını verir. Kısa süreli bu işlem sonucunda müşterinin kartından ilgili ücret çekilir ve ücret banka tarafından firmanın sanal pos hesabına aktarılır.

Sanal pos entegrasyonunun nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde açıklamak isterdik ancak bunun için yazılım bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Uzman yazılımcılar dahi olsanız eğer e-ticaret sektöründe bulunmamışsanız sanal pos kurarken bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bu işi sektöründe uzman olan ve sadece bu iş ile uğraşan kişilere bırakmanız siteniz açısından daha sağlıklı olacaktır.

Sanal pos kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak ya da sanal pos entegrasyonlu e-ticaret sitesi yaptırmak istiyorsanız bizlerle buradan iletişime geçebilirsiniz.

 

IdaBlog