SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir web sitesini marka haline getirmenin en önemli yolu, daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmasından ve bu ziyaretçilerin sitede daha sık ve verimli vakit geçirmesini sağlamaktan geçer. Böylece sadece arama motoru sıralamasında yükselmekle kalınmaz, site adını tarayıcı üzerinden yazarak erişim sağlayan kullanıcılar da artış gösterir. Markalaşma ve kaliteli bir site olma yolunda oldukça önemli bir adım olan bu durum, arama motoru optimizasyonu yapılarak gerçekleştirilir.

 

SEO NEDİR?

SEO ingilizce “Search Engine Optimization” (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar. SEO’nun temel amacı, web sitelerini arama motorlarında üst sıralarda listeleyerek, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışları daha fazla kullanıcıya ulaştırmaktır.

SEO bir nevi sanal bir popülarite sağlama ve sitenizi arama motorlarının gözüne hoş gelecek hale getirme sanatıdır. SEO uzmanları bu popülariteyi doğal yollarla sağlamaya çalışır. Arama Motorları bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır. Yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

Arama motoru optimizasyonu da bir nevi pazarlama stratejisidir. Ürününüzü ön plana çıkarmayı hedefler. Reklamlardan farklı olarak daha uzun vadeli ve uzun süre etkili bir yatırımdır.

Google’da yükselme algoritması içinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmaz. Yapay çalışmaların sayıca fazla olması sıralamayı olumsuz etkiler hatta Google siteyi kara listeye alarak (banlayarak) arama sonuçlarında bulunmamasını sağlayabilir.

Arama motoru optimizasyonu sadece organik arama sonuçlarını etkiler. Google AdWords gibi ücretli veya “sponsorla sağlanan” sonuçlar üzerinde etkisi yoktur.

seo-terimleri

SEO YAPTIRMANIN AVANTAJLARI

–  Site popülaritesi artar
–  Siteniz Arama motorlarında üst sıralarda çıkar
–  Siteniz marka değeri kazanır
–  Site PR ve alexa değerleri artar
–  Reklam gelirleriniz artar
–  Satış ortağıklığı geliriniz artar
–  Daha fazla üyeniz ve daha fazla takipciniz olur
–  Doğru şekilde gerçekleştirilmiş SEO çalışmalarının etkileri, reklamlardaki gibi bütçeniz tükendiğinde geçmez. Kalıcıdır, kurallara uygun şekilde site beslenmeye devam edildiğinde geldiğiniz sıralarda kalmaya devam edersiniz.

 

BOT NEDİR?

Bot, bilişim dünyasında “robot” anlamında kullanılan bir terimdir. Pek çok bilgisayar işlemini yarı-otomatik olarak yapabilen robotlar bilişimin tüm alanlarında kullanılır. En ünlü oldukları alan, arama motorları tarafından kullanıldıkları indeksleme teknolojisidir.

Günümüzde hedeflenen bilgi türüne göre adlandırılan pek çok bot tür mevcuttur. Bu türlerin hemen hepsi karakteristik olarak otonom bilgi ajanları/arabirimleri olarak ve özellikle internet üzerinde faaliyet göstermek üzere tasarlanmış ve geliştirilmiş yazılım türleridir.

 

GOOGLEBOT NEDİR?

googleBot
Google’ın web tarama robotudur (“örümcek” olarak da adlandırılır). Bu bot, web’deki dökümanları toplar ve Google Arama Motoru için aranabilir bir içerik listesi (index) oluşturur. Googlebot bir sayfayı, o sayfa üzerinde bulunan bütün bağlantıları ziyaret ederek işler, sonra da o bağlantılardan başka web sayfalarına geçer.

 

PAGERANK NEDİR?

PageRank, Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu siteye verdiği değeri gösteren 0’dan 10’a kadar olan bir değerdir. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. PageRank, değer olarak sitenin Google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google robotlarının siteyi kontrol etme sıklığını etkiler.

 

TRUSTRANK NEDİR?

TrustRank, Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanan ve spama karşı mücadelede kullanılan bir link analiz tekniğidir. Spam olan web sayfalarının yarı otomatik bir şekilde belirlenmesidir.

 

SEO NASIL YAPILIR?

Off-Page-or-On-Page-SEO

 

SEO Uzmanları bu çalışmaları genel olarak 2 şekilde ele alır.

 

 

> ON-PAGE SEO ÇALIŞMALARI

Site içi düzenlemelerin tümünü kapsar ve sitenin kodlanmaya başlaması ile başlaması gereken bir çalışmadır. Başlıklar, kodlar, açıklamalar, link inşası, kategoriler, meta etiketler, hataların giderilmesi, e-ticaret siteleri için Rich Snippets entegresi, tasarım ve içerik gibi temel hususların ele alındığı On-Page SEO tüm çalışmanın başlangıç noktasıdır. (devamı >>)

> OFF-PAGE SEO ÇALIŞMALARI

Site dışı Arama Motoru Optimizasyonu ise, farklı teknik ve stratejiler dahilinde dışarıdan içeriye yani dış sitelerden bizim sitemize bağlantılı linkler vermek üzerine yapılan bir çalışmadır. Çalışmanın büyüklüğüne göre maliyeti çok ciddi boyutlara çıkabilir.

Site dışından gerçekleştirilen çalışmaların tümünü kapsamaktadır. En popüleri link inşaası ve sosyal medya çalışmalarıdır. (devamı >>)

onPageSEO-offPageSEO

 

GOOGLE NE TÜR DOSYALARI İNDEKSLEYEBİLİR?

Google, birçok sayfa ve dosya türünü dizine ekleyebilir. En yaygın dosya türlerinden bazıları şunlardır:
–  Adobe Portable Document Format (.pdf)
–  Adobe PostScript (.ps)
–  Atom ve RSS yayınları (.atom, .rss)
–  Autodesk Design Web Format (.dwf)
–  Google Earth (.kml, .kmz)
–  Lotus 1-2-3 (.wk1, .wk2, .wk3, .wk4, .wk5, .wki, .wks, .wku)
–  Lotus WordPro (.lwp)
–  MacWrite (.mw)
–  Microsoft Excel (.xls)
–  Microsoft PowerPoint (.ppt)
–  Microsoft Word (.doc)
–  Microsoft Works (.wks, .wps, .wdb)
–  Microsoft Write (.wri)
–  Open Document Format (.odt)
–  Zengin Metin Biçimi (.rtf)
–  Shockwave Flash (.swf)
–  Metin (.ans, .txt)
–  Kablosuz Biçimlendirme Dili (.wml, .wap)

 

Domain uzantıları da SEO performansına etki eder

Özellikle yerel SEO çalışmalarında her ülke için o ülkeye ait uzantılar çok daha önemlidir. Ülkemiz için domainlerin önem sırasını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

.com (global olarak önceliğe sahiptir)
.com.tr (Türkiye için önceliğe sahiptir)
.gen.tr
.net
.org
diğer .tr’li uzantılar
diğer uzantılar

 

VİDEO DOSYALARININ İNDEKSLENMESİ

video-imgArama motorları, video dosyalarının içeriğini tarayamadığından eklenen videolar hakkında bilgi verilmesi önemlidir. Videoda geçen konuşmaların yazıya dönüştürülmüş bir sürümünü oluşturabilir veya site kodlarına video ile ilgili ayrıntılı açıklama eklenebilir. Video içeriği, Google Video, YouTube veya diğer video barındırma sağlayıcılarından birinde barındırılabilir. Arama yapan kullanıcılar, Google Video veya YouTube videolarını doğrudan arama sonuç sayfasında görüntüleyebilir.

 

FLASH WEB SİTESİ ve SEO

adobe-flash-cs6-logo

Hangi programlama dili ile yazılmış olursa olsun, sitelerinin arama motorları üzerindeki bulunabilirlik sorunlarının başında, ilgili sitenin içeriğinin arama motorları tarafından taranamıyor olması gelir.

Flash içine gömülmüş metin ve imajlar ile yapılan sitelerin arama motorları tarafından “video gibi algılanması ve içeriğinin okunamaması” algısı günümüzde halen devam etmektedir. Evet, Flash doğası gereği görsel bir araçtır ve içeriği doğru kodlanmazsa bazı metin, içerik veya bağlantılar eksik kalabilir. Ancak robotlar doğru kodlanmış Flash siteleri okuyabilir ve bu dosyaların içindeki metin ve bağlantıları indeksleyebilir.  (devamı >>)

 

Google da bizlere bir rehber hazırlamış, bir göz atmakta fayda var :) Google’ın hazırladığı Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi‘ni buradan inceleyebilirsiniz.

site-ici-site-disi-arama-motoru-optimizasyonu

 

Buralardan yararlandık;

www.support.Google.com
www.tr.wikipedia.org
www.seohocasi.com

https://static.Googleusercontent.com/media/www.Google.com/tr//intl/tr/webmasters/docs/arama-motoru-optimizasyon-baslangic-rehberi.pdf