Sosyal Ticaret 2020’de Sosyal Medyayı Yönetecek

Sosyal Ticaret

Sosyal ticaret, ürün satışı yapmakta olan markaların atması gereken bir sonraki en büyük adım. Nasıl olduğunu bilmek ister misin? Durum ne olursa olsun, bazı platformların sosyal medya tanıtımları ile ticarete nasıl geçebileceğini anlatacağız.

Perakende bakış açısı, müşteriyle birlikte istikrarlıdır. Sosyal medya platformları ile pazarın, perakende ve ticaret endüstrisinin geleceğinin gelişeceği eğilimleri yeniden tanımlanması bekleniyor. 

Her işletme aynı soruyu kendisine soruyor. 2020’de sosyal medyada hangi gelişmeler olacak? Özellikle sürekli gelişen sosyal medya söz konusu olduğunda geleceğin neler olduğunu söylemek zor. Ancak, mevcut istatistiklere ve devam eden eğilimlere biraz dikkat edilirse, bazı işaretler görülebilir. Nereye gittiğini anlamak için bu ipuçlarını takip etmek gerekiyor.

Şu anda sosyal ticaretin sosyal medyada büyüleyici bir trend olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. İşletmeler maksimum fayda sağlamak ve mükemmel sonuçlar elde edebilmek adına 2020 stratejilerinde sosyal medyanın önemini çok iyi biliyorlar.

Sosyal Ticaret Nedir? 

Sosyal Ticaret, ürünlerin doğrudan sosyal medya platformları üzerinden çevrim içi olarak satılmasını ifade eder. 

Bunu sosyal medya pazarlamasıyla karıştırmayın. Sosyal medya pazarlamasından farklıdır. Bu durumda, işletmeler sosyal medya platformları aracılığıyla çevrim içi mağazalarına veya web sitelerine yönlendirme trafiğini artırmaya çalışırlar. 

Sosyal Medyada Tüketici Davranışı

Tüketici davranışındaki son eğilimlerden bahsetmişken, insanların çevrim içi ortamda daha fazla zaman harcadığını zaten biliyorsunuzdur. Bu nedenle, sosyal medyanın ve mobil cihazların yavaş yavaş ürün keşfi ve içerik tüketiminin birincil kaynağı haline geldiği inkar edilemez. 

Tüketici davranışı istatistiklerine göre yapılan bazı araştırmalar;

-Mobil cihazlarda harcanan zamanın insanların televizyonda geçirdiği süreyi aşması bekleniyor.

-Sosyal medyada Messenger satışları e-posta pazarlamasından daha iyi performans gösteriyor. Her zamankinden daha fazla tıklama alıyor. 

-Toplam çevrimiçi tüketicilerin neredeyse %30’u, doğrudan Snapchat, Facebook, Linkedin vb. sosyal medya platformlarından bir şey satın almayı tercih ettiklerini söylüyor. 

-Çevrimiçi mağazalar sosyal medyadan daha fazla yönlendirme trafiği yaşıyor. Son iki yılda %100’ün üzerine çıkan bu trafik sizce de çok çılgınca değil mi?

Bu büyüme, başka herhangi bir kanalın deneyimlediğinden çok daha fazla ve etkili olarak görülüyor.

Farklı Sosyal Medya Platformlarında Hangi Sosyal Ticaret Neye Benziyor? 

Birincil sosyal medya platformlarının zaten farkındasınız. Instagram, Pinterest ve Facebook bu alanda başı çekmektedir. Sosyal medyada da biraz zaman geçirirseniz, insanların bu platformlarda ne oranda satış yaptıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Facebook verilerine göre, çevrimiçi alışveriş yapanların % 70’i, Instagram üzerinden ürün keşifleri yapıyor. Popüler markalar bu mecralarda yer alarak ürünlerini daha fazla kullanıcıya ulaştırmayı başarıyorlar.

Facebook, Messenger ve Facebook sayfa mağazalarının yardımıyla sosyal ticarete doğru ciddi adımlar atılıyor. İnsanların, bu platformlarda listelenen ürünleri gözden geçirmesinin ve satın almasının en büyük etkeni sipariş sürecinin çok basit adımlardan oluşmasıdır.

Pinterest’te sosyal ticaret için güçlü, çeşitli özellikler var. Yeni özellikler her zaman gelişmeye devam ediyor. Pinterest, 2015’ten beri satın alınabilir pinleri piyasaya sürdü. O zamandan beri, platform giderek daha fazla e-Ticaret özelliği sunmaya devam ediyor. Ülkemizde kullanım oranı diğer ülkelere oranla daha az olsa da dünya genelinde çok popüler bir uygulama olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Özetle;

İşletmeler sosyal medyada çevrimiçi mağazalar oluşturabiliyorlar. Başlamak için, sunulan alışveriş şablonlarına tıklayarak mağazanızı oluşturabilirsiniz. Birkaç adım yardımıyla sosyal medyada satış yapmaya başlayabilir ve satışları hızlandırabilirsiniz. Sosyal platformların mevcut yeteneklerini sosyal ticaretiniz için kullanmaya hemen başlamanızı tavsiye ediyoruz.