Tüm dünyada turizm sektörü gözünü seyahatin parlayan yıldızı ‘Milenyum Kuşağı’na dikti…

 Birleşmiş Milletler’in araştırmasına göre, ‘yaşlı’ seyahatçilerin dünya nüfusundaki oranı 1990 yılında yüzde 9.2 iken, 2013’te bu oran 11.7 ye ulaştı.
2050 yılında ise yaşlıların nüfus içerisindeki oranının 21.1’e ulaşması bekleniyor. Bu tahmin 2013’te 841 milyon olan sayının, 2050’de 2 milyara ulaşması anlamına geliyor.
Yaşlıların sayısının 2047 yılında ilk defa çocukların sayısından fazla olması da öngörüler arasında yer alıyor.

 

ScreenHunter_07 Dec. 18 01.40

 

LİSTEDE JAPONYA, ALMANYA VE İTALYA BAŞI ÇEKİYOR

‘Süper yaşlı toplum-2030’ listesine göre, Japonya yaşlı başı çekiyor. Şu an Japonya nüfusunun 26.4’ünü oluştura 65 yaş ve üstü vatandaşların sayısının 2030’da 30.7 milyona ulaşması bekleniyor.
Listede yaşlı nüfus oranı en yüksek olan ülkeler Almanya, İtalya, Güney Kore, Fransa, İsviçre, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Çin olarak sıralanıyor.

 

DAHA UZUN KALIP, DAHA ÇOK HARCIYORLAR

Yaşlı seyahatçiler, genel olarak daha yüksek harcanabilir gelire sahip ve daha uzun süre seyahat etme eğiliminde. Ayrıca, yaşlı seyahatçiler seyahatlerine çoğunlukla çocukları ile torunlarını da dahil ediyor. Üstelik, oda başına bıraktıkları gelir de tatil alışkanlıkları sebebiyle oldukça yüksek. Bu segmentin bir diğer özelliği de, gelişen teknolojiye fazla prim vermemeleri: Yaşlı seyahatçiler için birebir hizmet kalitesi, işlerini daha hızlı halletmekten çok daha önemli.

 KİŞİSEL HİZMETE ÖNEM VERİYORLAR
”Bu seyahatçiler genellikle yüksek sezonun dışında seyahat ederek destinasyonları bu dönemlerde canlı tutuyor. Teknolojinin bu kadar geliştiği günümüzde, yaşlı seyahatçiler bize sektörümüzün aslında paylaşım, ilgi ve kişisel deneyim üzerine kurulu olduğunu hatırlatıyor.”
SEKTÖR YAŞLI SEYAHATÇİLERE Mİ YOĞUNLAŞMALI?
Sonuç olarak, ”MİLENYUM KUŞAĞI” sektörü daha hızlı ve daha teknolojik yönde değiştirirken, yaşlı seyahatcilere odaklanmak bu hızlı dönüşümü bastırmak için bir araç olabilir.
Ayrıca teknoloji yerine ‘hareketlilik’ dostu olan seyahat şirketleri ile sağlık ve wellness hizmetleri sunan şirketler de bu segmentden oldukça fayda görebilir.
Dünya şu anda ışık hızında ilerliyor olsa da, yaşlı nüfusun artışı her sektörde olduğu gibi seyahat sektöründe de yavaşlamaya sebep olabilir.

 

Alıntı haber:turizmguncel.com