Twitter Rehberi

twitter

twitter terimleri

Twitter kullananların sayısı giderek artıyor. Biz de kullanıcıların bilmesi gerektiğini düşündüğümüz “Tweet – Retweet, unfollow nedir, Hashtag nedir, DM nedir, mention nedir, shoutout nedir” vs. gibi bir çok Twitter kavramını bu makalemizde sizin için derledik.

Öncelikle eğer hala Twitter kullanmıyorsanız hemen twitter.com‘a girip bir hesap yaratıp eşinizi dostunuzu ve tabi ki bizi (twitter.com/idaconsulting) takip etmeye başlayın :)

Twitter Nedir? / Tweet (Twit) Nedir? / Twitlemek Nedir?
Twitter, 140 karakter kullanarak istediğiniz mesajı sizi takip eden kişilere gönderebileceğiniz bir mikroblog uygulamasıdır. Twitter’daki mesajlar (korumalı hesaplar hariç) herkese açıktır.

Tweet (twit, tweetlemek), Bir kullanıcının yazdığı yazının Twitter ortamdaki adıdır. 140 karakterle sınırlı olduğu için az ama öz yazmak gerek.

Follow Nedir? / Unfollow Nedir?
Eskiden Twitter’da Türkçe dil desteği yoktu. “Takip et” yerine, İngilizcesi olan “Follow” yazardı. Twitter’ın eskilerinden yenilerine ağız alışkanlığı olarak kalmıştır.
Unfollow ise takip edilen kişinin takibinden vazgeçmek için kullanılır. Twitter’da kimlerin sizi takip etmeyi bıraktığını öğrenmeniz için şöyle de kullanışlı bir site vardır; who.unfollowed.me

Retweet (RT) Nedir?
Tumblr kullanıcılarının aşina olduğu “Reblog” teriminin Twitter üzerindeki karşılığıdır. Twitter’a sonradan eklenmiştir ve en çok kullanılan özelliklerden biridir.
Anlamı bir başkasının tweet’ini tweet etmektir. Örneğin bir arkadaşınız “Yeni web sitemiz yayında www.idaconsulting.net” yazdı. Siz bunu twitin hemen altındaki Retweetle butonunu kullanarak ya da alıntı yaparak “RT @ArkadasinizinTwitterAdresi Yeni web sitemiz yayında www.idaconsulting.net” olarak paylaşabilirsiniz.
Böylece beğendiğiniz bir tweeti, kendi profilinizde paylaşarak kendi takipçilerinize ulaştırmış olursunuz.

idatwitter

Favoriye Almak Nedir?
Favori ise Facebook üzerindeki “Beğen” butonuna benzetilebilir. Mesela bir tweet hoşunuza gitti, ancak bunu takipçilerinizle paylaşmak istemiyorsunuz. O zaman “Favorilere ekle” ile tweeti Favori listenize ekliyorsunuz ve Favori listenize girip bakanlar hariç, tweeti paylaştığınız görünmüyor.
Favori olarak işaretlediğiniz twitlere profiliniz altında “Favoriler” sekmesinden erişebilirsiniz.

TT Nedir? / TT oldu Ne Demek?
Yine İngilizce Trending Topics’den ortaya çıkmıştır ve kısaca TT olarak yazılmaktadır. “Popüler konu” demektir. Twitter’da üzerinde en çok konuşan konular Trend Topic olur ve “Twitter’da idaconsulting TT oldu” gibi haberler duyarsınız.

İsterseniz “Gündem” yanındaki “Değiştir” linkinden gündem ara kutucuğuna yazarak; Dünya, herhangi bir ülke ya da şehir gündemini takip edebilirsiniz. En alttaki “Kişiselleştirilmiş Gündem al” butonuna tıklarsanız Twitter, konumunuza ve takip ettiğiniz kişilere göre size özel gündem oluşturur.

gundem_degistir

Hashtag Nedir?
Hashtag aslında tüm sosyal paylaşım sitelerinde gördüğünüz tag /etiket konseptinin Twitter’a uyarlanmış halidir. # (Hashtag) kullanıcıların mesajları kategorize etmesini sağlayan bir semboldür.

Tüm bu mesajlar aynı konuya aittir demenin bir yoludur. Hashtag oluşturduğunuzda bütün kullanıcılar o konu hakkında fikirlerini belirtebilir. Bu sayede topluluk olarak bir konuya dikkat çekilebilir ve ortak konuya değinen insanlar bir başlık altında toplanabilir.
Twitter kullanıcılarının yoğun olarak aynı hashtagı kullanması ile genelde hashtagleri TT listesinde görürsünüz.

Örnek:
#idaconsulting
#WebTasarim
#kemalsunalreplikleri
#MustafaKemalAtatürk
#İdaOnlineRezervasyon

DM Nedir?
DM’nin açılımı Direct Message (Direkt Mesaj)dır. Twitter’da karşılıklı olarak birbirini takip edenlerin özel olarak mesajlaşmalarını sağlar. Sizin takip ettiğiniz ama sizi takip etmeyen biri de size DM gönderebilir.

Mentions Nedir?
Türkçe olarak “bahsedenler” demektir. Eski Twitter‘cılar bilir, önceleri @reply ile Twitter üzerinden herkese açık mesajlarımızı yazıyorduk.
Tweetlerinizden birine yazılan cevaba veya @kullaniciadiniz yazılarak tweet atanları gösteren kısma da mentions denmektedir.
İlk önce bağlan, daha sonra da bahsedenler kısmına tıklayarak, mentionlarınıza bakabilirsiniz.
Eğer birine ulaştırmak istediğiniz bir mesaj varsa ve bu kişi sizi takip etmediği için DM gönderemiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

#FF Nedir?
Bu hashtag artık Twitter’ın bir parçası gibi oldu açıklamadan geçmeyelim.
Açılımı “Friday Follow“dur. Cuma takibi anlamına gelir. Twitter’ın Cuma günleri çok daha yoğun kullanıldığı söylenmektedir. Kullanıcılar, arkadaşlarının daha çok takipçiye ulaşmalarını sağlamak için #FF etiketini kullanarak Twitter takipçilerine kendi arkadaşlarını önerirler. Bu etiket sadece Cuma günleri yapılır.

Örnek: “#FF @idaconsulting takip etmenizi öneririm.

Shoutout Nedir?
Twitter’da insanların birbirlerine yardımcı olarak takipçi sayılarını arttırmak için ürettikleri başka bir yöntemdir. Twitter’da “Shoutout etmek” demek; kendi takipçilerinize başkasını önermek anlamına gelmektedir.

Örnek; “Shoutout –> @idaconsulting

Burada “idaconsulting” adlı kullanıcıyı shoutout etmiş oldum. Yani twit atarak, herhangi bir arkadaşımın takipçilerini arttırmak için, beni takip edenlere önermiş oldum.

List Nedir?
Twitter’da takip ettiğiniz ya da etmediğiniz kişileri ortak özelliklerine göre listeleyebilirsiniz.
Bu listeleri gizli tutabilir, isterseniz de herkese açık hale getirebilirsiniz. Böylelikle hesabınızı sosyal olarak genişletebilirsiniz.