WEB MARKETING – Kısaca Nedir?

Yeni nesil alternatif pazarlama aracı diyebiliriz. Klasik pazarlama araçlarının etkin olamadığı web dünyasının gücünü kullanarak alternatif bir pazarlama alanı yaratılır. Pazarlama ve satış bir bütün olduğu için firmalara kısa vadeli satış dönüşümleri sağlar, bununla da kalmayıp marka bilinirliğini doğrudan artırır.

Web Marketing’de konumlandırma yapmak çok önemlidir çünkü firmaların online olarak marka değerlerini tespit etmek, geçmiş ve mevcut pazarlama gücünü analiz etmek hedefler oluşturmak için olmazsa olmazdır. Amacı belirlenmiş bir iş planı ile firmaların hedef pazarlarına odaklanarak ve harcamaları doğru yerlerde yöneterek maliyetleri en aza indirmek mümkündür.

Web Marketing çalışmalarının klasik pazarlama yöntemlerine göre avantajlı olduğu bir diğer konu ise yatırım getirisini (ROI) tespit etme olanağıdır. Online satışla biten bir ürün ya da hizmet pazarlaması yapılıyorsa, tüm çalışmaların geri dönüşümleri tespit edilebilir. Böylece ne kadar harcama yapıldığı ve ne kadar getiri elde edildiği raporlanabilir.

Her bir sektörün kendine özel dinamikleri olduğu için sadece Web Marketing yapmış olmakla hedeflere ulaşılamaz. Özel olarak terzi titizliği ile analiz edilip doğru müşteriye, doğru zamanda doğru pazarlama aracı ile ulaşmak gerekir.

 

“It’s much easier to double your business by doubling your conversion rate than by doubling your traffic.” 

Jeff Eisenberg