Web Sitesi Açılış Hızı Önemlidir!

Bir sitenin görselliği ve sunum kalitesi arttıkça, sitede kullanılan materyallerin boyutunun ve sayısının artmasından dolayı, site hızında büyük oranda yavaşlama olur. İşte bu gibi durumlarda, sitede kullanılan görsellerin optimize edilmesi, web yazılımının doğru yapılması, sitede oluşan ağır yüklerin önüne geçilmesi ve sayfalarda kullanılan eklentilerin akıllıca seçilmesi önemildir.

Websitesi açılış hızı en başta kullanıcılar için önemlidir. Kimse yavaş bir sitede durmak istemez. 1-2 saniyede açılmayan sayfalardan kullanıcıların büyük çoğunluğu anında çıkmaktadırlar. Bir site ne kadar hızlı ise, aradıklarına daha hızlı ulaşan site ziyaretçileri, sitede başka sayfaları dolaşmaya daha eğilimli olacaktır. Dolayısıyla site içerisinde ziyaretçinin geçirdiği süre ve memnuniyet oranı artacaktır.

Görselliği ön planda bulundurmak zorunda olan sektörlerin başında gelen oteller için bir çok yorum sitesi, (HolidayCheck, TripAdvisor, Zoover vb) web sitelerine eklenmesi için çeşitli tasarımlarda widgetlar hazırlamıştır. Bu widgetların kullanımı ilgili widget sahibi firmadan gelecek bilgilerin yüklenmesi, sayfanın açılış hızını yavaşlatır. Uzak bir sunucudan, sitenin kendi sunucusuna çekilen bilginin, site içinde gösterilmesi için zaman gereklidir. Bu eklentiler kendileri yüklenene kadar diğer ögelerin yüklenmesinde tıkanmalara ve web sayfasının geç açılmasına yol açabilir.

Aynı şekilde sayfa içine çağrılan döviz kuru bilgisi, istatistikler, harita, reklam ve hava durumu gibi eklentiler de eklentinin yüklendiği web sitesi trafiğine göre sayfa açılış hızını doğrudan etkiler.

web-sitesi-eklentileri-ida

Bir sitenin hızı, ziyaretçi sayısının artmasında olduğu kadar SEO’da da etkilidir.

Ziyaretçilerin olduğu kadar, Google’ın da web sitesinden en büyük beklentisi hızdır. Google’ın hıza verdiği önem, webmaster araçlarındaki çeşitli kaynaklar ve arama sonuçlarında kendi hızını belirten göstergeleri kullanmasından anlaşılmaktadır.

Sitenizin açılışı hızlı olursa arama motorlarının botları sitenize daha sık gelecektir. Çünkü sizin web siteniz crawler dediğimiz yazılımları yormayacaktır. Fakat yavaş bir websitesi için durum çok hoş değildir. Crawler yazılımları sitelerin açılış hızlarını önemserler ve bunları kayıt altında tutarlar hatta indirilen dosya boyutlarını dahi kaydederler. Hızlı bir sitede arama motoru botları daha rahat dolaşabilecek, sitenin daha fazla sayfasını ziyarete edecek ve sitenin daha hızlı indexlenmesini sağlayacaktır.

Ayrıca site ziyaretçilerinin web sitenizde geçirdiği süre artacağı için Alexa ve Google Analytics gibi analiz sitelerinin “Hemen Çıkma Oranları” düşüş gösterecektir.

Web-Sitesi-Nasıl-Hızlı-indexlenir

 

SEO ile ilgili detaylı bilgi için buraya.